X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Likwidacja OFE i prywatyzacja środków. Rząd zajmie się projektem w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 08:15
Definitywny koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych coraz bliżej. Rząd ma już gotowy projekt ustawy, zakładający przeniesienie pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Średnio na każde IKE trafi ok. 10 tys. zł.
Audio
  • Koniec OFE coraz bliżej. Gdzie trafią środki z funduszy? (Tomasz Matusiak/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówi, że nowe prawo zagwarantuje, że fundusze zgromadzone na IKE będą środkami całkowicie prywatnymi, a nie tak jak dotychczas w OFE - publicznymi.

- Chcemy przekazać Polakom te pieniądze i jednocześnie wzmocnić ten kapitałowy filar oszczędzania na życie na emeryturze - deklaruje minister.

Przekształcenie nie będzie "darmowe"

Transferowi pieniędzy z OFE na IKE ma towarzyszyć tzw. opłata przekształceniowa, która wyniesie 15 procent wartości środków, zgromadzonych w OFE. Pieniądze z tej opłaty zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a jej wysokość odpowiada poziomowi efektywnej stopy opodatkowania emerytur.

Prywatyzacja środków z OFE oznacza koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Te powstały pod koniec lat 90. XX wieku, a w 2013 roku zostały zreformowane. Wówczas - jak przypomina dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego - rządzący doszli do wniosku, że należy umorzyć obligacje, w które inwestowały OFE, zostawiając tylko fundusze akcyjne.

- I w tej okrojonej formie od kilku lat te fundusze funkcjonują. To są duże podmioty jak na polski rynek. Mają ponad 100 miliardów aktywów i kilkanaście milionów członków - wskazuje ekspert.

Szansa na odbudowę zaufania?

Reforma z 2013 okroiła OFE, ale także podważyła zaufanie Polaków do systemu emerytalnego. Przeniesienie środków z OFE na IKE ma szansę odwrócić ten negatywny trend - uważa główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Jak dodaje, prywatyzacja środków sprzyja budowaniu zaufania do państwowych rozwiązań, sprzyjających oszczędzaniu.

Ustawa w tej sprawie ma wejść w życie w lipcu przyszłego roku, w środę jej projektem zajmie się rząd.

PolskieRadio24.pl, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: OFE emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Likwidacja OFE. Jerzy Kwieciński: projekt wkrótce trafi do rządu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 11:34
Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że projekt ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych, zakładający m.in. przeniesienie środków z OFE do IKE, w przyszłym tygodniu trafi do Rady Ministrów.
rozwiń zwiń