X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ministerstwo Rodziny: przeciętna emerytura w 2020 r. wyższa o ponad 70 złotych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 13:38
Ministerstwo Rodziny poinformowało, że zgodnie z prognozowanym wskaźnikiem waloryzacji średnia emerytura w przyszłym roku wzrośnie o ponad 70 złotych. Ostateczną wartość wskaźnika poznamy w lutym.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock
  • MRPiPS odpowiedziało na publikację "GW"
  • Resort: średnia emerytura powinna wzrosnąć o ponad 70 złotych

"Gazeta Wyborcza" napisała w piątkowym wydaniu, że w kampanii partia rządząca obiecała, że w ramach waloryzacji każdy emeryt otrzyma minimum 70 zł brutto. "GW" przypomina, że 14 września, w środku kampanii wyborczej, prezes PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował nowy program partii z rewolucyjną zmianą podwyżek świadczeń.


emryt emeryci emerytura 1200.jpg
Ekspert: program PPK jest szczególnie atrakcyjny dla mniej zarabiających

- Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł – zapisali członkowie partii rządzącej w programie, który cytuje gazeta. W artykule podkreślono, że po wygranych przez PiS wyborach okazało, się, że ta podwyżka jest już nieaktualna.

Resort: przykładamy szczególną wagę do wspierania seniorów

Ministerstwo Rodziny w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej tłumaczy, że z każdą kolejną waloryzacją rząd stara się wspomóc seniorów, podnosząc ich świadczenia.


- Szczególną uwagę przywiązujemy do wzrostu minimalnych rent i emerytur, co wpisuje się w politykę rządu zmierzającą do poprawy sytuacji grup najuboższych. Dodatkowym wsparciem dla seniorów jest także świadczenie emerytura plus – wskazał resort.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że uniwersalny mechanizm waloryzacji ren i emerytur jest zapisany w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Przewiduje on podnoszenie świadczeń o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. wzrostu realnych wynagrodzeń. Resort zaznaczył, że niezależnie od tego rząd wprowadza rozwiązania uzupełniające podwyższające świadczenia emerytalno-rentowe, co widać w podejmowanych działaniach i w dotychczasowych waloryzacjach.

MRPiPS wyjaśniło, mając na względzie wysokość świadczeń emerytów i rencistów, że wysokość przyszłorocznej waloryzacji zostanie określona w przyszłym roku na podstawie wskaźników makroekonomicznych. Jak wskazano w komunikacie, z prognozowanych wielkości makroekonomicznych na rok 2019 w zakresie inflacji i wzrostu wynagrodzeń wynika, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent od marca 2020 r. wyniesie nie mniej niż 103,24 proc. Ministerstwo podkreśliło, że taka też wielkość została zapisana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2020. Dodało jednocześnie, że ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 roku.

W tym roku waloryzacja podobna do zeszłorocznej?

MRPiPS przypomniało, że od 1 marca 2019 r. emerytury i renty co do zasady wzrosły o nie mniej niż 70 zł. W chwili obecnej najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynosi 1100 zł. Świadczenia te wzrosły od 2016 r. o 25 proc.
Ministerstwo wyjaśniło, że prognozowany wskaźnik waloryzacji oznacza, że średnia emerytura, bez podejmowania jakichkolwiek innych działań w przyszłym roku też wzrośnie o ponad 70 zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: emerytura Ministerstwo Rodziny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

4,5 mln seniorów otrzymało już trzynastą emeryturę. Rząd przedstawił szczegóły realizacji programu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 20:18
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawił dziś w Sejmie informację w sprawie realizacji programu Emerytura+. Do tej pory świadczenie wypłacono 4,5 mln seniorów, czyli połowie uprawnionych. - Osoby, które jeszcze nie otrzymały świadczenia, nie mają podstaw do tego, żeby się niepokoić - zapewnił z mównicy sejmowej Marcin Zieleniecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już ponad 50 tys. przyznanych rodzicielskich świadczeń uzupełniających

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:56
Przybywa rodziców otrzymujących rodzicielskie świadczenia uzupełniające z programu "Mama 4+". Jak wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, do 16 sierpnia ZUS i KRUS przyznały łącznie ponad 50 tysięcy takich świadczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: polityka senioralna państwa jest bardzo ważna dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:29
- Oczekiwaliśmy na taką deklarację o "trzynastce". To bardzo dobra wiadomość dla emerytów i to dobre rozwiązanie, które wspomoże naszych emerytów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń