X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Bartosz Marczuk: zarabiający niewiele są największymi beneficjentami Pracowniczych Planów Kapitałowych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 12:00
Osoby zarabiające minimalną pensję wpłacą do Pracowniczych Planów Kapitałowych 13 zł miesięcznie. W zamian otrzymują od pracodawcy i państwa ekstra 59 zł - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że zarabiający niewiele są największymi beneficjentami programu.
Audio
  • O Pracowniczych Planach Kapitałowych mówi w radiowej Jedynce Bartosz Marczuk.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com

To efekt przepisów, które uprawniają osoby zarabiające do wysokości 120 proc. płacy minimalnej do wpłaty 0,5 proc. (normalna składka to 2 proc.) wynagrodzenia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie oznacza to jednak, że ich firma i państwo też proporcjonalnie obniżą swój wkład. Pracodawca wpłaci co najmniej 1,5 proc. ich pensji miesięcznie, a państwo dołoży 20 zł.

Zarabiający minimalną pensję wpłaci do PPK 13 zł, otrzyma dodatkowo 59 zł

W przypadku osoby zarabiającej w 2020 roku minimalną pensję, tj. 2600 zł to oznacza, że wpłaci ona do PPK 13 zł miesięcznie. Do tego - jak wynika z wyliczeń PFR - pracodawca dołoży 39 zł (1,5 proc. płacy brutto), natomiast w ramach dopłaty z budżetu państwa wpłynie jeszcze 20 zł. "To oznacza, że 82 proc. kwoty, która wpłynie na PPK najmniej zarabiających pracowników, będzie ekstra bonusem" - zaznaczył Marczuk.Wskazał, że obniżona do 0,5 proc. składka dotyczy wszystkich osób, które zarabiają do 120 proc. pensji minimalnej, czyli na warunki roku 2020 kwoty 3120 zł. "W takim przypadku wpłata pracownika wyniesie 15,6 zł, dopłata pracodawcy to 46,8 zł, a od państwa 20 zł" - wyliczył wiceprezes.

Przy wzroście płacy minimalnej będą tez rosły dopłaty od państwa i pracodawcy

Zaznaczył, że w miarę jak pensja minimalna będzie się zwiększać rosnąć też będą zyski osób zarabiających w tych granicach i oszczędzających w PPK. I tak, jeżeli w 2024 roku, najniższe wynagrodzenie zostanie zwiększone do 4000 zł, to wpłata pracownika od tej kwoty wyniesie 20 zł miesięcznie, ale pracodawcy już 60 zł, a z budżetu - 20 zł. W sumie więc miesięczne oszczędności w PPK powinny wynieść 100 zł. Zaledwie 20 zł z tej kwoty będzie pochodzić z wpłat pracownika.

Wiceprezes powiedział, że składki w przypadku najmniej zarabiających są niskie, ale dopłaty wysokie i to właśnie oni "będą największymi beneficjentami PPK, biorąc pod uwagę sumę tego, co wpłacają i tego, co będą mieli na koncie". Liczba osób objętych takim rozwiązaniem może sięgnąć - zdaniem Marczuka - nawet 2,5 mln.

Najmniej zamożni odczują najbardziej efekt oszczędzania w PPK

Wiceprezes podkreślił, że dzięki temu mechanizmowi, "mniej zamożni nie powinny odczuć w budżecie domowym uszczerbku z tytułu uruchomienia programu PPK, ale za to odczują wyraźnie efekty oszczędzania". Wskazał też, że oszczędności te będą istotnym uzupełnieniem ich emerytur z ZUS.

Z danych PFR wynika, że do 27 września umowy o zarządzanie PPK podpisało blisko 1400 firm. Ostateczny termin na ich zawarcie to 25 października. Umowy o prowadzenie, w których będą już dane uczestników PPK, trzeba podpisać do 12 listopada.


1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Pracownicze Plany Kapitałowe - co oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Systemem oszczędzania na emeryturę w PPK objętych zostanie ok. 8 mln pracowników

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to najlepszy sposób na dodatkowe oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:15
- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do oszczędzenia, mamy określone doświadczenia historyczne. Przez ostatnie 30 lat nadrabiamy ogromne zaległości konsumpcyjne po czasach komuny. Szczęśliwie nadwyżka pomiędzy naszymi dochodami a wydatkami jest najwyższa od 1989 r. – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył kolejny etap wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 19:32
Do dzisiaj (25 września) firmy zatrudniające co najmniej 250 osób miały czas na porozumienie się z pracownikami ws. instytucji prowadzącej w firmie Pracownicze Plany Kapitałowe.
rozwiń zwiń