X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ruszył kolejny etap wprowadzający Pracownicze Plany Kapitałowe

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 19:32
Do dzisiaj (25 września) firmy zatrudniające co najmniej 250 osób miały czas na porozumienie się z pracownikami ws. instytucji prowadzącej w firmie Pracownicze Plany Kapitałowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AnemStyle/ Shutterstock

Ustawa o PPK, która weszła w życie 1 lipca tego roku zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Ci, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Osoby, które ukończyły 70. rok życia, nie mają możliwości przystąpienia do PPK.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]Coraz więcej Polaków wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe

Przypomnijmy, 1 lipca, jako pierwsze, weszły do systemu największe firmy zatrudniające co najmniej 250 osób, 1 stycznia 2020 r. znajda się w nim przedsiębiorstwa, w których pracuje od 50 do 249 osób, od 1 lipca 2020 r. firmy zatrudniające od 20 do 49 pracowników, a od  1 stycznia 20201 r. pozostali pracodawcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.


oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
PPK to jedyna okazja, gdy państwo i firma dokładają do emerytury

Na PPK składają się: pracownik, pracodawca oraz państwo

Wpłata podstawowa finansowana przez pracownika - uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. jego wynagrodzenia.

Pracodawca z kolei dopłaci składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK - w przypadku jednego pracownika - mogłaby wynosić 8 proc.

Ponadto system przewiduje 20-złotową dopłatę z państwowego Funduszu Pracy co miesiąc, co w skali roku daje 240 zł oraz dodatkowo, w pierwszym roku, tzw. wpłatę powitalną dla pracowników w wysokości 250 zł.

PPK mają obsługiwać towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. Jednym z dodatkowych wymogów dla TFI, które chcą wziąć udział w PPK, jest minimum trzyletni okres doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Dziś zezwolenie posiada ponad 60 TFI.

Przed firmami kolejne etapy wdrażania PPK

Kolejnym etapem wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych jest podpisanie umowy o zarządzanie PPK. I na to firmy mają czas do 25 października.

Nie oznacza to jednak, że już po 25 października firmy zaczną odprowadzać pieniądze. Do 12 listopada będą musiały bowiem podpisać kolejną umowę, tym razem o prowadzenie PPK. Dopiero ta umowa pociągnie za sobą obowiązek przekazywania składek.

Kiedy pierwsze wpłaty na PPK

Jak informuje Polski Fundusz Rozwoju, pierwsze wpłaty do PPK należy naliczyć już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie PPK.

Oznacza to, że pierwsze wpłaty do PPK powinny zostać naliczone od wynagrodzenia uczestników PPK wypłaconego w terminie do 30 listopada 2019 r. i dokonane, czyli przekazane instytucji finansowej, do 15 grudnia. Wpłaty za uczestników, których wynagrodzenie zostanie wypłacone w terminie do 10 grudnia, powinny zostać naliczone w grudniu i dokonane do 15 stycznia 2020 r.

Jakie korzyści z PPK dla pracodawcy

- Ulga ZUS - wpłata podstawowa i dodatkowa do PPK jest elementem wynagrodzenia, od którego nie będą naliczane składki na ubezpieczenie społeczne.

- Ulga w podatku - koszty prowadzenia PPK stanowić będą koszty uzyskania przychodu.

Korzyści z PPK dla pracowników

- Wypłata środków - możliwa jednorazowa wypłata do 25% środków po osiągnięciu wieku 60 lat. Pozostała część wypłacana w kolejnych latach w formie renty terminowej.

-Ulga w podatku - zwolnienie zgromadzonych środków z podatku od zysków kapitałowych.

- Dziedziczenie - środki zgromadzone w PPK będą podlegać dziedziczeniu i nie będą objęte podatkiem spadkowym.

W związku z tym, że Pracownicze Plany Kapitałowe są programem dobrowolnym, to wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić. Pracownik, który zrezygnuje z PPK, co cztery lata będzie jednak do niego zapisywany automatycznie. Jeżeli nadal nie wyrazi chęci dokonywania wpłat, będzie musiał złożyć pracodawcy kolejne oświadczenie o rezygnacji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 lipca ruszają PPK, dodatkowy system oszczędzania na emeryturę. Zobacz, jak będzie działać

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 11:26
Od 1 lipca rusza nowy system oszczędzania na emeryturę – na początek największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe - co oznaczają dla pracowników i pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 17:35
Na początku roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona od 1 lipca dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, jednak pomimo startu programu ponad polowa Polaków nic nie wie o PPK. W audycji z cyklu „Rządy pieniądza” dyskutowali Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) oraz Jan Polaczek (Forum Związków Zawodowych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to najlepszy sposób na dodatkowe oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 12:15
- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do oszczędzenia, mamy określone doświadczenia historyczne. Przez ostatnie 30 lat nadrabiamy ogromne zaległości konsumpcyjne po czasach komuny. Szczęśliwie nadwyżka pomiędzy naszymi dochodami a wydatkami jest najwyższa od 1989 r. – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń