X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PiS przygotowuje wielką zmianę systemu emerytalnego. Najniższe emerytury i renty będą waloryzowane kwotowo

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:05
- W sprawie emerytur dzisiaj leży na stole wielka zmiana systemowa przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju; jestem przekonany, że będzie to zmiana, po której będziemy mogli mówić: tak, opieka jest na odpowiednim poziomie - mówił wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

O system emerytalny Mucha został zapytany w TVP1 w programie "Kwadrans polityczny".

Zapowiedź zmian w systemie waloryzacji rent i emerytur pojawiła się w opublikowanym w sobotę programie PiS.

Waloryzacja kwotowa, nie niższa niż 70 zł

"Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł" - czytamy w programie.

Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony prezydent "wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie".

- Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone - powiedział.

Celem zmian jest poprawa losu weteranów pracy i walka z ich wykluczeniem społecznym

Jak zaznaczył, "musimy mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej".

- Chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne i były zdrowe - podkreślał Mucha.

- I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: »Tak, przygotowaliśmy się odpowiednio«, «tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie» - poinformował wiceszef KPRP.

Przypomnijmy - co roku w marcu świadczenia emerytów i rencistów są waloryzowane.

Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez specjalny wskaźnik, który jest uzależniony od aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju, a dokładniej inflacji oraz przeciętnego wynagrodzenia.

Niezależnie od wysokości wskaźnika ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje, że kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.

W 2019 r. waloryzacja polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 102,86 proc., nie mniej jednak niż o 70 zł.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 r: najniższa podwyżka wyniesie 70 zł

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:44
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.
rozwiń zwiń