X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

ZUS coraz bogatszy: sprzyja mu dobra koniunktura gospodarcza, rosną wpływy ze składek

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 14:37
Dobra koniunktura gospodarcza, przekładająca się na wzrost zatrudnienia i tym samym na większe wpłaty ze składek, stawiają w doskonałej sytuacji ZUS - nie ma problemów z płatnościami świadczeń, środkami na 13. emeryturę.  
Audio
  • W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku na indywidualne rachunki składkowe wpłynęło o blisko 10 procent więcej składek niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowała IAR prezes ZUS Gertruda Uścińska. Wyjaśniła, że średni miesięczny poziom wpłat wyniósł w tym roku ponad 23 miliardy złotych./IAR/.
  • Profesor Uścińska zaznaczyła, że oznacza to bardzo dobrą sytuację z punktu widzenia potrzeb finansowych ZUS i zagwarantowania wypłaty wszystkich świadczeń./IAR/.
  • Na tak dobry pobór składek wpływa też duża liczba płatników składek i bardzo dobra sytuacja gospodarcza, co oznacza wzrost podstawy wymiaru składek./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Jak poinformowała IAR prezes ZUS Gertruda Uścińska, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku na indywidualne rachunku składkowe wpłynęło o blisko 10 procent więcej składek niż w tym samym okresie roku ubiegłego

Wyjaśniła, że średni miesięczny poziom wpłat wyniósł w tym roku ponad 23 miliardy złotych. W lipcu na rachunkach składkowych było w sumie ponad 163 miliardy złotych.

Przypomniała, że w tym samym okresie ubiegłego roku było to148 miliardów 600 milionów złotych czyli jest to wzrost o 9,8 procent.

Bardzo dobra sytuacja finansowa ZUS, gwarantująca wypłaty wszystkich świadczeń, w tym 13. emerytur

Profesor Uścińska zaznaczyła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że oznacza to bardzo dobrą sytuację z punktu widzenia potrzeb finansowych ZUS i zagwarantowania wypłaty wszystkich świadczeń. Dzięki tak wysokim poborom składek udało się pokryć wszystkie wydatki na trzynaste emerytury w kwocie ponad dziewięciu miliardów złotych.

 Rośnie liczba pracowników, składek od nich, szczelniejszy system poboru składek

Prezes Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że do tak dobrej sytuacji przyczyniło się między innymi uszczelnienie systemu poboru składek poprzez wprowadzenie e-składki. Od ubiegłego roku zmienił się sposób opłacania składek. Płatnicy robią to jednym przelewem na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać. Dzięki temu ilość błędów wynosi kilkanaście do dwudziestu kilku miesięcznie a nie jak przed wprowadzeniem e-składki 23 tysiące miesięcznie. Przez to trudno było ustalić ile wynoszą zobowiązania opłacających składki.

Na tak dobry pobór składek wpływa też duża liczba pracujących i odprowadzających składki oraz bardzo dobra sytuacja gospodarcza, co oznacza wzrost podstawy wymiaru składek - zaznaczyła prezes Gertruda Uścińska.

IAR, jk

Zobacz więcej na temat: ZUS zus składki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak