ZUS coraz bogatszy: sprzyja mu dobra koniunktura gospodarcza, rosną wpływy ze składek

2019-08-03, 14:37

ZUS coraz bogatszy: sprzyja mu dobra koniunktura gospodarcza, rosną wpływy ze składek
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Dobra koniunktura gospodarcza, przekładająca się na wzrost zatrudnienia i tym samym na większe wpłaty ze składek, stawiają w doskonałej sytuacji ZUS - nie ma problemów z płatnościami świadczeń, środkami na 13. emeryturę.  

Posłuchaj

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku na indywidualne rachunki składkowe wpłynęło o blisko 10 procent więcej składek niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowała IAR prezes ZUS Gertruda Uścińska. Wyjaśniła, że średni miesięczny poziom wpłat wyniósł w tym roku ponad 23 miliardy złotych./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Jak poinformowała IAR prezes ZUS Gertruda Uścińska, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku na indywidualne rachunku składkowe wpłynęło o blisko 10 procent więcej składek niż w tym samym okresie roku ubiegłego

Wyjaśniła, że średni miesięczny poziom wpłat wyniósł w tym roku ponad 23 miliardy złotych. W lipcu na rachunkach składkowych było w sumie ponad 163 miliardy złotych.

Przypomniała, że w tym samym okresie ubiegłego roku było to148 miliardów 600 milionów złotych czyli jest to wzrost o 9,8 procent.

Bardzo dobra sytuacja finansowa ZUS, gwarantująca wypłaty wszystkich świadczeń, w tym 13. emerytur

Profesor Uścińska zaznaczyła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że oznacza to bardzo dobrą sytuację z punktu widzenia potrzeb finansowych ZUS i zagwarantowania wypłaty wszystkich świadczeń. Dzięki tak wysokim poborom składek udało się pokryć wszystkie wydatki na trzynaste emerytury w kwocie ponad dziewięciu miliardów złotych.

 Rośnie liczba pracowników, składek od nich, szczelniejszy system poboru składek

Prezes Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że do tak dobrej sytuacji przyczyniło się między innymi uszczelnienie systemu poboru składek poprzez wprowadzenie e-składki. Od ubiegłego roku zmienił się sposób opłacania składek. Płatnicy robią to jednym przelewem na łączną kwotę wszystkich składek, jakie są zobowiązani odprowadzać. Dzięki temu ilość błędów wynosi kilkanaście do dwudziestu kilku miesięcznie a nie jak przed wprowadzeniem e-składki 23 tysiące miesięcznie. Przez to trudno było ustalić ile wynoszą zobowiązania opłacających składki.

Na tak dobry pobór składek wpływa też duża liczba pracujących i odprowadzających składki oraz bardzo dobra sytuacja gospodarcza, co oznacza wzrost podstawy wymiaru składek - zaznaczyła prezes Gertruda Uścińska.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej