X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS wysyła listy o przyszłych emeryturach. Zobacz, co zawiera i jak je czytać

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 11:40
Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, połowa Polaków powinna niebawem otrzymać list z ZUS informujący o zgromadzonych składkach oraz przewidywanej przyszłej emeryturze.
Audio
  • Jak czytać list z ZUS informujący o zgromadzonych składkach oraz przewidywanej przyszłej emeryturze, wyjaśniają goście radiowej Jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositvotos

− 12 mln listów z 20 mln już trafiło do naszych klientów, mówi Maria Kuźniar z biura prasowego ZUS.

Z listu dowiemy się , czy pracodawca wpłaca za nas składki…

I dodaje, że warto list dokładnie przeczytać, gdyż w ten sposób dowiemy się, czy pracodawca faktycznie odprowadza za nas składki w wysokości, jakie nam się należą.

…oraz o wysokości prognozowanej emerytury

Po drugie, ci, którzy ukończyli 35 lat, w liście znajdą informacje o wysokości prognozowanej emerytury.

List zawiera prognozę emerytury w kilku wariantach

Maria Kuźniar zaznacza, że wyliczona w dokumencie emerytura jest prognozowana i przewiduje kilka wariantów.
Jak wyjaśnia, zakład opiera się o dotychczasowe składki i według nich wylicza, gdy będą one w tej wysokości wpływały do końca życia zawodowego, określoną kwotę emerytury.

W pierwszej części listu znajdziemy informacje o stanie konta w ZUS

W pierwszej części listu w sekcji "Twoje konto" znajdziemy informacje o stanie konta w ZUS.

− Tabelka może wydawać się trudna, dlatego dokument trzeba uważnie przeczytać, zachęca dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

Jak wyjaśnia, informacja o stanie konta określa, ile mamy wpłaconych składek i zrewaloryzowanych składek na koniec ubiegłego roku.

− Ponadto, możemy sprawdzić, jakie składki emerytalne zostały w zeszłym roku zarejestrowane na naszym koncie. Jak widać, ta pierwsza strona ma charakter informacyjny, mówi co mamy hipotetycznie i co nam przybyło w tym roku, mówi dr Marcin Wojewódka
 
Na drugiej stronie znajdziemy informacje o wysokości hipotetycznej emerytury

W opinii dr Wojewódki znacznie ważniejsza jest druga strona dokumentu. Znajdziemy tam informacje na temat hipotetycznej emerytury, jaką w przyszłości będziemy dysponować.

− I tu w części piątej listu mamy cztery wartości. Kluczowa jest obliczona emerytura na podstawie konta i subkonta, podkreśla Wojewódka.

I kontynuuje - i mamy tam dwie dane – tzw. wariant trzeci, czyli pracujemy do emerytury i opłacamy składki tak jak dzisiaj i to jest pewna kwota.

− To jest najważniejsza informacja w tej informacji o stanie konta i oznacza ona na jaką mniej więcej emeryturę mogę liczyć brutto jeśli będę opłacał składki w tym tempie co dotychczas, mówi dr. Wojewódka.

List z ZUS dostanie każdy, kto kiedykolwiek opłacił składkę ubezpieczenia społecznego. Zgodnie z przepisami - wysyłka listów powinna zakończyć się do 31 sierpnia.

Tomasz Matusiak, jk

Zobacz więcej na temat: emerytura ZUS finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak