X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Od 1 lipca ruszają PPK: zobacz, co się zmieni w oszczędzaniu na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:59
Przed nami ważna zmiana systemu emerytalnego - za tydzień wejdą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe, pozwalające na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę.
Audio
  • Od 1 lipca wchodzą Pracownicze Plany kapitałowe. jak zmienia się system dodatkowego oszczędzania na emeryturę, o tym w radiowej Jedynce./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Monster Ztudio

− System oszczędzania dla pracowników jest tworzony i współfinansowany  przez pracowników, pracodawców i państwo, mówi Robert Zapotoczny - Polski Fundusz Rozwoju.

Do PPK zapisani zostaną wszyscy pracownicy, ale uczestnictwo - dobrowolne

Mimo, że do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat, to uczestnictwo w programie będzie jednak dobrowolne.

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, do programu zostaniemy zapisani automatycznie, czyli każdy pracodawca będzie musiał zapisać swoich pracowników do PPK.

Oszczędzanie z trzech źródeł

I dodaje, że na oszczędności pracownika składać się będą trzy wpłaty – minimum 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika będzie opłacane z rachunku pracodawcy, pracownik dołoży 2 procent swojego wynagrodzenia, a państwo dla wszystkich przewidziało dopłatę powitalną w wysokości 250 zł, jak również dla wszystkich oszczędzających rocznie nie mniej niż 1000 zł, dopłatę miesięcznie w wysokości 240 zł.

Robert Zapotoczny dodaje, że zgromadzone w PPK środki będzie można w każdej chwili wypłacić.

PPK wprowadzane stopniowo, w zależności od wielkości zakładu pracy

Od 1 lipca tego roku pracownicze plany kapitałowe zaczną obowiązywać w największych firmach, które zatrudniają ponad 250 osób.

− Od przyszłego roku, PPK zostanie rozszerzone na pozostałe firmy, przypomina dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

I wylicza, że od początku 2020 r. stosowanie przepisów zostanie rozszerzone na mniejsze podmioty zatrudniające od 50 do 249 osób, a od 1 lipca 2020 r. także na pracodawców zatrudniających poniżej 50 osób.

− PPK to realne korzyści dla pracowników, na wprowadzeniu pracowniczych planów kapitałowych najbardziej skorzystają właśnie oni, twierdzi Aleksander Dyl z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Podkreśla, że właśnie oni otrzymują dopłaty tak od pracodawcy, jak i od państwa.

Osoby, które przekroczyły 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Polacy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w każdej chwili do nich przystąpić.

Tomasz Matusiak, jk


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak