W czerwcu złożenie wniosku o przejście na emeryturę po prostu się nie opłaca

2019-05-31, 08:33

W czerwcu złożenie wniosku o przejście na emeryturę po prostu się nie opłaca
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: im_coco/shutterstock.ocm

Uwaga planujący w najbliższych dniach przejście na emeryturę. Złożenie wniosku w czerwcu oznacza niższe świadczenie. To jedyny miesiąc, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej - przypomina dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Posłuchaj

Chcesz przejść na emeryturę w czerwcu? To oznacza straty (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Jak dodaje, wynika to z tego, że na rok przed przyznaniem świadczenia, czyli na rok przed uzyskaniem prawa do emerytury, nie są już udzielane waloryzacje roczne, a przechodzimy na waloryzację kwartalną. Czerwiec jest o tyle "pechowy", że jest jedynym miesiącem, gdy waloryzacja roczna zastępuje kwartalną.

- Składając wniosek w czerwcu pozbywamy się prawa do waloryzacji kwartalnej - wskazuje ekspert.

Ludzie wiedzą o "pułapce"

Przechodzący na emeryturę w czerwcu formalnie nie są pokrzywdzeni - bo przyznanie niższej emerytury wynika z konstrukcji systemu. Najczęściej różnica to kilkadziesiąt złotych miesięcznie- mówi dr Marcin Wojewódka z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. W krótkim terminie wielkiej różnicy nie ma, ale w perspektywie długoterminowej straty mogą być spore.

- W praktyce mało kto decyduje się na złożenie wniosku w czerwcu. Ludzie wolą poczekać kilka tygodni i mieć wyższe świadczenie. Myślę, że wiedza na ten temat jest powszechna. Pojawia się więc pytanie do ustawodawcy, czy nie pora, by to zmienić - dodaje Marcin Wojewódka.

Wystarczy prosta zmiana w prawie

Dr Antoni Kolek wskazuje, że ustawodawca mógłby rozwiązać ten problem, zmieniając datę waloryzacji kwartalnej, przesuwając ją na któryś dzień czerwca. Wówczas osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu miałyby prawo do obu typów waloryzacji.

Czerwcową lukę da się zlikwidować zmieniając przepisy - komentuje Antoni Kolek

Obecny wskaźnik waloryzacji jest najwyższy od 9 lat i wynosi 109,2 proc. - to zasługa dobrej koniunktury.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest ponad 16 milionów ubezpieczonych i niemal 8 milionów emerytów i rencistów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

Wróć do strony głównej