X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Brexit i emerytury Polaków. Jakie są scenariusze?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 19:38
Twardy Brexit może bardzo skomplikować sytuację prawie miliona Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich lub okresowo tam pracują. Chodzi zarówno o świadczenia krótkoterminowe, czyli zasiłki macierzyńskie, świadczenia rodzinne i zdrowotne, jak długoterminowe, czyli emerytury.
Audio
  • Twardy Brexit może bardzo skomplikować sytuację prawie miliona Polaków. Chodzi zarówno zasiłki macierzyńskie, świadczenia rodzinne i zdrowotne a także emerytury. Więcej ma ten temat w materiale Aleksandry Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Co i jak będzie po 29 marca w razie tzw. twardego Brexitu na dobrą sprawę nie wie dziś nikt. Na pewno nastąpi przerwanie ciągłości wspólnej polityki w zakresie ubezpieczeń społecznych. - Wiele osób może mieć problemy z uzyskaniem jakichkolwiek zaświadczeń w sytuacji choćby ubiegania się o tak zwaną emeryturę minimalną - uważa Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

- Ta najniższa emerytura przyznawana jest kobietom, które mają 20 lat stażu lub mężczyznom, którzy mają 25 lat stażu pracy. Dzisiejsze regulacje pozwalają na zsumowanie tych okresów składkowych. Czyli można zsumować lata pracy. Po Brexicie nie mamy pewności czy to zostanie utrzymane - dodaje ekspert. 

Jeszcze inną sytuację będą miały osoby dziś pracujące na Wyspach, ale planujące powrót do kraju na emeryturze. 

- Takie osoby również powinny zainteresować się tym jak w okresach przejściowych będą naliczane ich składki i czy okresy przejściowe będą się liczyły do świadczenia emerytalnego w Polsce - dodaje Antoni Kolek. 

Oczywiście są jeszcze brytyjskie przepisy dotyczące pracujących tam ludzi.

- Ale mimo wszystko na dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak będą wyglądały kwestie relacji między pracownikami np. spoza Wielkiej Brytanii a rządem brytyjskim po Brexicie - zauważa ekonomista, Marek Zuber.

Tym bardziej, że wiele razy rząd Wielkiej Brytanii pozytywnie wypowiadał się o Polakach pracujących na Wyspach - podkreśla Marek Zuber.

A już za chwilę każdy Polak podróżujący na  Wyspy może  mieć problem z tak zwaną EKUZĄ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego - mówi Antoni Kolek.

Jutro w Parlamencie Brytyjskim odbędzie się całodniowa debata i drugie głosowanie w sprawie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dodajmy, że po stronie polskiej są dwie wersje projektu  ustawy o zasadach pobytu na terytorium RP obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz członków ich rodzin oraz świadczeniach z zabezpieczenia społecznego w związku z wystąpieniem tego państwa z Wspólnoty.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw 

Zobacz więcej na temat: Brexit emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak