X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Matki, które wychowają czworo dzieci, mają otrzymać emerytury

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 12:29
Trwaja prace nad projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli emeryturach matczynych, nazywanych roboczo "Mama 4+". Projekt wprowadza prawo do otrzymywania minimalnej emerytury dla matek, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, a także dla samotnych ojców, którzy wychowali czworo dzieci.
Audio
  • Rząd zajmuje się projektem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Projekt przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Jak wyjaśniła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, nowe świadczenia mają być wsparciem dla matek, które nie nabyły up
  • O nowe świadczenie będą mogli ubiegać się także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w sytuacji śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci./IAR/.
  • Na wypłaty rodzicielskich świadczeń uzupełniających rząd ma przeznaczyć ponad 960 milionów złotych./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Wprowadzenie programu „Mama 4+” jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Rząd chce pomóc osobom w wieku emerytalnym, które podjęły się wysiłku wychowania liczniejszej rodziny. Skupiając się na opiece nad kilkorgiem dzieci nie miały nierzadko możliwości podjęcia stałej pracy i nie odprowadzały składek emerytalnych.

Świadczenie dla osób, które nie nabyły świadczenia emerytalnego z ZUS, lub mają niższą od minimalnej emeryturę

Jak wyjaśniła Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, nowe świadczenia mają być wsparciem dla matek, które nie nabyły uprawnień do świadczenia z ZUS czy KRUS bądź mają emeryturę niższą niż minimalna.

Rząd chce wesprzeć takie matki, by w przyszłości nie borykały się chociażby z problemem ubóstwa - zaznaczyła minister.

Świadczenie nie tylko dla matek ale i dla ojców, którzy samotnie wychowali co najmniej czworo dzieci

Wyjaśniła, że o takie świadczenie będą mogli ubiegać się także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w sytuacji śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci.

Minister Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że nowe rozwiązanie ma rekompensować rodzicom trudny okres transformacji, kiedy wielu Polaków nie mogło znaleźć zatrudnienia, pracowano w szarej strefie, wiele osób nie ma udokumentowanego stażu pracy i znalazło się poza systemem ubezpieczeniowym.

Świadczeniem może zostać objęte 90 tys. mam i ojców, przeznaczono na to 960 mln zł

Minister wyjaśniła, że z szacunków wynika, że o świadczenie uzupełniające będzie mogło ubiegać się około 90 tysięcy mam a w niektórych przypadkach także ojców. Na wypłaty tych świadczeń rząd ma przeznaczyć ponad 960 milionów złotych z rezerwy celowej zapisanej w budżecie państwa.

O świadczenie mogą się ubiegać kobiety, które skończyły 60 lat i mężczyźni powyżej 65 roku życia

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że zgodnie z obowiązującym obecnie wiekiem emerytalnym. o świadczenie uzupełniające będą mogły ubiegać się osoby mające co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba zgłosić się do ZUS lub KRUS

Rząd zapowiadał, że program , nazywany roboczo, „Mama 4+” będzie realizowany go będzie ZUS oraz KRUS. Osoba, która wychowała co najmniej 4 dzieci, będzie mogła otrzymać świadczenie po złożeniu wniosku.

NRG, IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Matczyne emerytury" już od przyszłego roku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 16:51
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt ustawy, z którego wynika, że o "matczyne emerytury" z zasady będą mogły się ubiegać kobiety, które skończyły 60 lat i wychowały czworo dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport „Ile kosztuje dziecko?”. Coraz więcej dodatkowych zajęć

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:40
Z raportu platformy do obniżania rachunków MAM wynika, że 22% rodziców korzysta z opiekunki do dziecka i wydaje na nią średnio 700 zł w skali miesiąca. Dla 7% respondentów zajęcia dodatkowe ich pociech stanowią największy wydatek na dziecko w skali miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 r: najniższa podwyżka wyniesie 70 zł

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:44
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.
rozwiń zwiń