more_horiz
Gospodarka

Czym różnią się Pracownicze Plany Kapitałowe od OFE?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:40
O Pracowniczych Planach Kapitałowych, w tym o lękach Polaków, zrażonych losem oszczędzania na emeryturę w OFE,  mówił w audycji Bardzo Ważny projekt radiowej Trójki Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
Audio
  • Jakie są różnice między Pracowniczymi Planami Kapitałowymi a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi, wyjaśnia w audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosz Marczuk./Arkadiusz Ekiert/.
Środki na kontach PPK są prywatne i nie mozna ich znacjonalizować.
Środki na kontach PPK są prywatne i nie mozna ich znacjonalizować.Foto: shutterstock

Gość Trójki nie dziwi się lękom – przypomina losy Otwartych Funduszy Emerytalnych, kiedy to okazało się, że gromadzone tam oszczędności nie były naszymi prywatnymi pieniędzmi, obciążone były dużymi prowizjami, a część z nich została po prostu znacjonalizowana.

PPK to nie OFE

I podkreśla, że w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją.

Środki na kontach PPK są prywatne

− Gromadzone na kontach środki są naszymi prywatnymi pieniędzmi – wpłacamy je na nasze prywatne, dobrowolne ,indywidualne konto. I to jest nasza decyzja – mówi Marczuk.

Opłaty za zarządzanie w PPK siedmiokrotnie mniejsze niż przy OFE

Jak dodaje, opłaty dla instytucji zarządzających są bardzo limitowane i wynoszą 0,6 proc. całej puli pieniędzy, gdy przy OFE ta opłata wynosiła ok. 4 proc., czyli była siedmiokrotnie wyższa.

Środków na prywatnych kontach nie można znacjonalizować

− I to co najważniejsze – tych pieniędzy nie da się znacjonalizować, gdyż znajdują się na prywatnym koncie i gdyby komuś przyszedł do głowy pomysł o ich nacjonalizacji to można sobie wyobrazić, że władza mogłaby również znacjonalizować nasze nieruchomości czy np. samochody – mówi wiceminister Bartosz Marczuk.

Gość radiowej Trójki wyjaśnia ponadto, że zarządzać środkami będą niezależne instytucje finansowe, spełniające określone wymogi kapitałowe i dotyczące doświadczeń, rolą natomiast Polskiego Funduszu Rozwoju jest tylko i wyłącznie zbudowanie mechanizmu dotyczącego oszczędzania i nie ma nic wspólnego z inwestowaniem tych pieniędzy.

Ponadto, jak dodaje Marczuk, inaczej niż w przypadku inwestowania środków w OFE, będziemy mieli wpływ na to gdzie je inwestujemy.

W dodatku, im będziemy starsi, tym więcej środków będzie kierowanych do bezpiecznych narzędzi finansowych.  

Arkadiusz Ekiert, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pod koniec stycznia początek kampanii informacyjnej ws. PPK. W lipcu program wdrożą największe firmy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 08:10
Pracownicze Plany Kapitałowe mają charakter prospołeczny, nie są drugim OFE; to program o kluczowym znaczeniu dla oszczędności Polaków - tak o PPK mówił premier Mateusz Morawiecki. Nowy program długoterminowego oszczędzania wszedł w życie 1 stycznia, pierwsze wprowadzą go już w lipcu największe firmy. Tymczasem Polski Fundusz Rozwoju zaczyna wkrótce kampanię informacyjną na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 08:21
- Pracowniczy Plan Kapitałowy to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość na 10 lub 15 lat rzędu 20-25 procent tego, co będziemy otrzymywać z ZUS - tłumaczył na antenie radiowej Jedynki wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń