X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Waloryzacja rent i emerytur w 2019 r: najniższa podwyżka wyniesie 70 zł

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:44
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.
Audio
  • Rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim od marca przyszłego roku minimalna gwarantowana podwyżka świadczenia wyniesie 70 złotych./IAR/.
  • Z szacunków wynika, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w przyszłym roku 103,26 procent. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną podwyższone o 6,8 proc. - dwa razy więcej niż gdyby zastosowano ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji./IAR/.
Obrady Sejmu, zdjęcie ilustracyjne
Obrady Sejmu, zdjęcie ilustracyjneFoto: Krzysztof Białoskórski/sejm.pl

W rezultacie wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione o wynikający z ustawy wskaźnik waloryzacji (chodzi o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu płac z poprzedniego roku kalendarzowego), czyli o 3,26 proc., nie mniej niż o 70 zł brutto.

Wskaźnik waloryzacji w górę o 3,26 proc., stąd najniższe świadczenie wzrośnie o 6,8 proc.

Szacuje się, że w 2019 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,26 proc. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc. – dwa razy więcej niż gdyby zastosowano ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Jak czytamy w komunikacie, w efekcie z jednej strony rząd wdroży zasadę szczególnej ochrony uboższych emerytów i rencistów, z drugiej – będzie  respektował pełną ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych.

Najniższe renty i emerytury wzrosną o 25 proc.  w stosunku do 2016 r.

Najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione o 25 proc.

Najniższa emerytura i renta wzrośnie z 1029,80 zł do 1100 zł

W przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej, wzrosną one do 1100 zł brutto (obecnie świadczenia te wynoszą 1 029,80 zł brutto).

Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności rośnie z 772,35 do 825 zł brutto

W przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 825 zł brutto (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Najniższa podwyżka emerytury i renty wyniesie 70 zł

Po zmianach, najniższa gwarantowana podwyżka świadczenia emerytalnego i rentowego wyniesie 70 zł brutto. Zostanie nią objętych ok. 6,27 mln świadczeniobiorców.

Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 147,30 zł brutto.

Osoby otrzymujące świadczenie powyżej tej kwoty zyskają 3,26 proc. (to będzie podwyżka o wskaźnik inflacji powiększony o 20 proc. realnego wzrostu płac z poprzedniego roku kalendarzowego).

Minimalna podwyżka renty z tytułu częściowej niezdolności wyniesie 52,50 zł brutto

Jednocześnie w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, gwarantowana minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji wyniesie 52,50 zł brutto.

 Natomiast w odniesieniu do osób pobierających emeryturę częściową będzie to 35 zł brutto.

Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Świadczenia osób, które nie mają prawa do najniższej emerytury lub renty, ze względu na krótki staż pracy, również zostaną zwaloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Wydatki na wzrost emerytur i rent wzrosną w ciągu 2 lat o 20 mld zł

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że wydatki na świadczenia emerytalno-rentowe w ciągu dwóch lat wzrosną o ponad 20 miliardów złotych.

Na tę kwotę złoży się koszt przywrócenia wieku emerytalnego (nakłady na ten cel wyniosą 12 mld zł)  oraz właśnie przewidziany przez przyjęty dzisiaj projekt wzrost najniższych świadczeń (na to dodatkowo przeznaczono 8,4 mld zł).

 

Minister Rafalska podkreśliła, że właśnie emeryci i renciści stanowią jedną z grup najbardziej upośledzonych w wyniku ustrojowej transformacji.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak