Systemu PPK nie można porównywać do OFE

2018-03-27, 19:17

Systemu PPK nie można porównywać do OFE
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

Pracowniczce Plany Kapitałowe to jedna z flagowych reform proponowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego. System ma służyć budowaniu oszczędności przyszłych emerytów.

Posłuchaj

Dlaczego systemu PPK nie można porównywać do OFE, wyjaśnia w Polskim radiu 24 Wojciech Nagel, szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Projekt reformy emerytalnej spotkał się jednak z dużą krytyką, i jak mówi Wojciech Nagel, szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych, krytyczne uwagi i sugestie powinny być uwzględnianie, bo od tego są konsultacje społeczne.

Systemu PPK nie można porównywać do OFE

− Najważniejsze jest to, aby przekonać Polaków do nowego systemu oszczędzania na emerytury, bo to jest konieczność. Pieniądze zebrane na PPK, to będą prywatne oszczędności i nowego systemu nie można porównywać do OFE, podkreśla gość Polskiego Radia 24.

Co różni PPK od OFE?

I wyjaśnia, że będziemy mieli do czynienia z innym systemem, który w przypadku PPK zakłada inny system opłacania składki, inny model wprowadzania do systemu gromadzonych pieniędzy.

− W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdzie system zasilany jest z trzech źródeł, i to jest unikalne, a ta obowiązkowość dla pracodawcy i autozapis dla pracowników na początku jest spowodowane tym, aby uzyskać efekt skali, mówi ekspert. 

I dodaje, że taki system powoduje, że w systemie utrzyma się, jak planuje rząd, od 40 do 70 proc. pracowników.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśla jednocześnie, że organizacje pracodawców proponują wprowadzenie twardego zapisu, że gromadzone środki są własnością pracowników.

− Żeby nie było co do tego żadnych wątpliwości, mówi gość Polskiego Radia 24.

Na PPK ma zyskać też gospodarka

Na PPK mają zyskać emeryci ale też nasz giełda - cały rynek kapitałowy zostanie zasilony dużym kapitałem. Środki przyszłych emerytów będą służyły do opłacania akcji i obligacji emitowanych przez polskie przedsiębiorstwa, a na tym zyska cała gospodarka.

Miliardy z PPK wpływają na giełdę i do spółek, rośnie gospodarka

 I wyjaśnia, że mechanizm jest bardzo prosty.

− Jeśli na giełdę wpłynie, konserwatywnie zakładając, 5-7 mld zł rocznie, to przekłada  się to na tworzenie kilkunasty tysięcy nowych miejsc pracy w spółkach, a także na wzrost gospodarczy, wynoszący od 0,1 do 0,7 wzrostu PKB rocznie, wylicza Wojciech Nagel.  

Środki z PPK nowym kapitałem inwestycyjnym na rynku

I dodaje, że w Polsce jest mało kapitału inwestycyjnego na rynku i właśnie środki z PPK są takim kapitałem inwestycyjnym, który ma przynieść efekt w gospodarce.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje, że od początku 2019 r. program ma obowiązywać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, a małe firmy i jednostki sektora finansów publicznych dopiero od połowy 2020 r.

Ministerstwo finansów wycofało się z postulatu przedłużenia terminu wprowadzenia PPK dla dużych firm na 1 lipca 2020 - napisało Ministerstwo Infrastruktury w kolejnej opinii do projektu ustawy.

Justyna Golonko, jk

Polecane

Wróć do strony głównej