X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minimalna stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 17:30
Minimalna stawka godzinowa ma przeciwdziałać zaniżaniu płac osób pracujących na umowie-zleceniu.
Audio
  • Czym jest minimalna stawka godzinowa - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. (Dariusz Kwiatkowski)

Zatrudnieni na podstawie umowy o pracę  mają  prawo do wynagrodzenia co najmniej na poziomie  minimalnym dotyczącym danego roku. Zleceniobiorcom pracującym na umowach cywilnoprawnych zapewniono najniższą  stawkę godzinową, która obecnie wynosi wynosi 14,7 złotych brutto. 

- Godzinowa stawka minimalna to jest stosunkowo nowy twór w Polsce, bo mechanizm ten powstał w 2016 roku. Wówczas stawka  wynosiła 13 złotych brutto. Jest ona skorelowana z wysokością płacy minimalnej, dużo lepiej znanej szerszemu gronu odbiorców. W zależności od tego jaki jest poziom płacy minimalnej,  jest ona również przeliczana na stawkę godzinową - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W przyszłym roku stawka ta będzie wynosić 16 złotych za godzinę brutto, co oznacza, że na umowie cywilnoprawnej lub na umowie o pracę przy rozliczeniu godzinowym, nie można uzyskać niższej stawki niż wspomniane 16 złotych brutto za godzinę. 

- Jest to minimalny próg, aby nie dumpingować cen na poziomie zaniżania płac pracowników - podkreśla Andrzej Kubisiak.

Mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami przed rokiem 2016, że część pracowników szczególnie w usługach, otrzymywała stawki na poziomie kilku złotych i przez to usługa, którą świadczyli była relatywnie tania.

Obecnie takich możliwości zaniżania płacy nie ma, w warunkach legalnego zatrudnienia ta minimalna stawka jest określona i to niezależnie od tego czy to jest praca sezonowa, dorywcza czy praca na stałe.

Wówczas, gdy jesteśmy rozliczani na poziomie godzinowym, mamy do czynienia z tą minimalną stawką, której pracodawca musi się trzymać.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak