X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

System EUROP

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 10:02
System EUROP to system klasyfikacji tusz wieprzowych i wołowych, który opracowano w celu zapewnienia uczciwej zapłaty za dostarczane zwierzęta. Ma on zapewniać rzetelną ocenę jakości mięsa, podkreśla Jacek Zarzecki - prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Audio
  • Eksperci o system EUROP - klasyfikującym tusze wieprzowe i wołowe. (Dariusz Kwiatkowski)

Z kolei jak stwierdza dr. inż. Agnieszka Pawelec - główny specjalista w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - "producenci zwierząt rzeźnych, dostarczający je do ubojni, mogą żądać zapłaty na  podstawie rozliczenia uwzględniającego wyniki klasyfikacji tusz. Drugim ważnym celem było zwiększenie przejrzystości rynku w zakresie handlu tuszami wieprzowymi i wołowymi oraz właściwe ustalanie cen w notowaniach na giełdach Unii Europejskiej. Polskie ubojnie od dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej mają obowiązek klasyfikowania tusz wieprzowych i wołowych w systemie EUROP. Przepisy dotyczące klasyfikacji tusz zwierząt rzeźnych określają obowiązek podjęcia klasyfikacji przez ubojnie oraz  obowiązek prowadzenia nadzoru nad klasyfikacją przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych".

Jacek Zarzycki przypomina, że klasyfikacja odbywa się ciągu godziny od uboju, a brane są pod uwagę przede wszystkim otłuszczenie i umięśnienie danej sztuki, czyli jakość mięsa.

- Przy tym E - oznacza, że mięso pochodzi od sztuki najwyższej jakości, U od sztuki bardzo dobrej, R od sztuki dobrej, P od sztuki słabej. Od pewnego czasu  wprowadzono nową klasę, a mianowicie S oznaczającą mięso od sztuki wybitnie dobrej jakościowo - zaznacza Jacek Zarzycki.

System klasyfikacji EUROP jest powiązany z WBC czyli Wagą Bitą Ciepłą. Tak określana jest waga poubojowa. Sprzedaż w takim systemie pozwala dostawcy uzyskać najlepszą cenę, ponieważ sprzedaje się wówczas mięso, według   tak zwanych poszczególnych wyrębów. W przypadku wołowiny system EUROP jest stosowany w rzeźniach, w których dokonuje się uboju co najmniej 75 sztuk bydła tygodniowo.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG