X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabia w Polsce piekarz?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:15
Piekarz w Polsce w zależności od kwalifikacji i stanowiska może zarobić między 2 a 3 tys. zł. To za mało, żeby przyciągać do zawodu młodych ludzi. Wolą oni wyjechać za granicę, gdzie zarobki potrafią przekroczyć nawet 12 tys. zł.
Audio
  • O zarobkach piekarzy w Polsce mówią portalowi gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Dąbrowski, właściciel piekarni w Starych Babicach i Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl (Łukasz Karusta)

Praca w piekarni nie jest najwyżej wynagradzana, ze względu na to, że sytuacja ekonomiczna małych piekarni nie jest najlepsza. W zależności od kwalifikacji i stanowiska piekarz może zarobić między dwa a trzy tysiące złotych.

Ile zarabia piekarz, pomocnik piekarza i cukiernik?

Co drugi piekarz, jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl, otrzymuje pensję od 2 084 zł do 3 126 PLN. 25 proc. najgorzej wynagradzanych piekarzy zarabia poniżej 2 084 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 126 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych piekarzy.

Najwyższe zarobki są w regionach południowo-zachodnich - mediana wynosi tam 2 813 zł. W regionach centralnych to 2 645 zł, w północno-zachodnich to 2 341 zł, a we wschodnich 2 275 zł.


i i

W miastach do 25 tysięcy mieszkańców mediana zarobków w zawodzie piekarza wynosi 2 388 zł, w miastach od 25 do 249 tysięcy mieszkańców: 2 500 zł, a w największych miastach jest to 2 698 zł brutto.

Jeszcze mniej zarabia pomocnik piekarza, wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 2 200 zł brutto. Co drugi pomocnik piekarza otrzymuje pensję od 1 850 zł do 3 200 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych pomocników piekarza zarabia poniżej 1 850 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 200 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych pomocników piekarza.

Piekarz zarabia nieco mniej niż na przykład cukiernik, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi 2671 złotych.

Kłopot ze znalezieniem pracowników

Takie liczby potwierdza Aleksandra Wesołowska z portalu praca.pl. Średnie zarobki piekarzy w Polsce to kwota bardzo bliska płacy minimalnej, natomiast sporo poniżej średniej krajowej, która wynosi ok. 4,5 tys. zł.

Według Aleksandry Wesołowskiej ubywa piekarzy w Polsce właśnie głównie z powodu niskich zarobków. Niewielu młodych ludzi chce się kształcić w tym zawodzie, zarobki są niewielkie, a praca w trudnych warunkach i często w nocy albo wczesnych godzinach porannych. Wielu młodych piekarzy wyjeżdża też za granicę, np. do Norwegii, gdzie zarobki piekarza sięgają nawet 12 tys. zł.

Nie ma chętnych do nauki w zawodzie, trudno jest znaleźć fachowca z prawdziwego zdarzenia, z pełnymi kwalifikacjami – potwierdza w rozmowie z portalem gospodarka.polskieradio.pl Krzysztof Dąbrowski, właściciel piekarni w Starych Babicach. - U mnie w piekarni pracuje cała rodzina: żona, syn, nawet mama, która jest na emeryturze, a całe życie przepracowała w piekarni, nadal pomaga. Zarobki nie są wysokie, ale najlepszą zapłatą jest to, że chleby znikają z półek, a klienci są zadowoleni - dodaje.

Ubywa też piekarni

Piekarni w Polsce jest coraz mniej – dodaje Krzysztof Dąbrowski. Właśnie względy ekonomiczne decydują o zamykaniu się niektórych piekarni. Także nawyki żywieniowe Polaków się zmieniają. Jemy coraz mniej pieczywa. Konkurencja dużych sieci handlowych też zabiera piekarniom część klientów i zysków.

Łukasz Karusta

Czytaj także

6 697 zł średnio zarabiali Polacy w UE w 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 07:15
Średnia płaca Polaków pracujących w Unii Europejskiej wyniosła 6 697 złotych w 2016 roku, czyli o 315 złotych mniej niż rok wcześniej, wynika z danych Grupy Euro-Tax.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zarabiają Polacy za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 16:07
Rosną wynagrodzenia Polaków pracujących w Niemczech – wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl, który objął emigrantów transferujących środki do kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile się zarabia w polskich miastach powiatowych?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 17:00
Ta informacja statystyczna GUS na pewno zaskakuje. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego w 66 polskich miastach na prawach powiat, najwięcej średnio zarabia się brutto w Polsce w Jastrzębiu Zdroju – 6132 zł. Średnia w Warszawie wynosi…5739,61 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: przeciętne wynagrodzenie w II kw. wynosi 4220,69 zł. To mniej niż w I kwartale tego roku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 14:33
Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale wyniosło 4220,69 zł brutto, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 5,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń