Powstaje platforma internetowa, która znacznie ułatwi pracę rolnikom

2016-06-16, 15:45

Powstaje platforma internetowa, która znacznie ułatwi pracę rolnikom
Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Foto: Polskie Radio

Powstaje platforma internetowa, dotycząca sygnalizowania obecności szkodników (agrofagów) na polach uprawnych.

Posłuchaj

O nowej platformie internetowej,która ma stanowić pomoc dla rolników w codziennej pracy, mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jest przygotowywana przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Nawożenia, Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach, a także innymi placówkami naukowo-badawczymi.

Ma to być narzędzie, które będzie pomagało rolnikom w codziennej pracy, wyjaśnia Bogusław Rzeźnicki, dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównie chodzi o identyfikację organizmów szkodliwych. Będą tam również zamieszczane programy ochrony roślin i zalecenia dotyczące prawidłowego zwalczania agrofagów.

Specjalna strona internetowa

Powstanie strona internetowa, w obrębie której będą mogły działać różne jednostki, zarówno naukowo-badawcze: instytuty, uczelnie, jak i ośrodki doradztwa rolniczego, a także organa administracji państwowej, takie jak Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, czy Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych. Będą one mogły zamieszczać na stronie wszystkie aktualne informacje, zalecenia i wyniki badań dotyczących ochrony roślin, sygnalizacji agrofagów i bezpiecznego stosowania preparatów.

Poszerzenie funkcji

Wcześniej podobne rozwiązanie wdrożyła w życie Państwowa Inspekcja Ochrony i Nasiennictwa. Nowość obecnie opracowywanego projektu będzie polegała na poszerzeniu jego funkcji, szczególnie poprzez umożliwienie współpracy i bezpośredniego współdziałania: rolników, doradztwa, jednostek naukowo-badawczych oraz producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin.

Znaczenie przy monitorowaniu sytuacji pszczół

Realizacja przedsięwzięcia będzie miała istotne znaczenie przy monitorowaniu sytuacji pszczół, narażonych na działanie środków ochrony roślin. Nie zabraknie zatem zaleceń, jak wykonywać zabiegi ochronne, aby nie zaszkodziło to owadom zapylającym.

Etap testów

Platforma sygnalizacji agrofagów jest na etapie testów wykonywanych wspólnie z ośrodkami doradztwa rolniczego. Przewiduje się, że zostanie uruchomiona w ciągu miesiąca, tak aby już informacje o zabiegach ochronnych i wnioskach z obserwacji, prowadzonych jesienią mogły docierać do zainteresowanych rolników.  

Dariusz Kwiatkowski

Polecane

Wróć do strony głównej