Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki

2015-10-16, 18:13

Szach i mat dla akcjonariuszy Bogdanki
Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.Foto: Polskie Radio

Enea zaszachowała Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. latem, gdy wypowiedziała kopalni długoletni kontrakt na dostawy węgla. Mat nastąpił w miniony czwartek. Akcjonariusze kopalni Bogdanka podczas Walnego Zgromadzenia nie zagłosowali bowiem za zmianą statutu spółki. To spowodowało, że Grupa Energetyczna Enea jest już na ostatniej prostej do przejęcia kontroli nad kopalnią.

Posłuchaj

Dlaczego można już mówić o macie w rozgrywce o przejęcie między Eneą a Bogdanką, mówi Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

̶  Podczas czwartkowego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Rada Nadzorcza Bogdanki miała zmienić statut spółki tak, by ograniczyć prawa głosu dla nowych akcjonariuszy. To był wyraźny sygnał w stronę Enei, która dwa miesiące temu wezwała do zakupu 22 milionów akcji kopalni. Zmiana statutu miała wzmocnić pozycję negocjacyjną dotychczasowych akcjonariuszy Bogdanki, którzy chcieli nieco zwiększyć cenę wezwania (cenę za akcję), bądź chcieli nieco zwiększenia zakresu wezwania z niecałych 65 proc. akcji do 100 proc. akcji spółki. Wczorajsza decyzja akcjonariuszy sugeruje, że się poddali. Okazuje się, że ich pozycja negocjacyjna była na tyle słaba, że nie byli w stanie zmienić parametrów wcześniej ogłoszonego wezwania – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.

Wezwanie na zakup akcji może więc procedować dalej i zastało przedłużone do 21 października.

̶  Wezwanie zostało przedłużone z tego względu, że aby ono było skuteczne musi zgodzić się na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a ta zgoda, która była procedowana wcześniej w UOKiK-u została wstrzymana przez Eneę właśnie do czasu wyjaśnienia, jaka będzie decyzja akcjonariuszy Bogdanki – tłumaczy Łukasz Bugaj.

Plany są takie, że UOKiK wyda zgodę na zakup pakietu akcji do 20 października. Jeżeli tak się nie stanie to wezwanie może być jeszcze trochę przedłużone. Wiele wskazuje na to, że to wezwanie będzie jednak skuteczne, i Enei uda się przejąć większościowy pakiet akcji Bogdanki, ale nie 100 proc. i po cenie pierwotnej, czyli po 67, 39 zł.

̶  Jest to raczej jeden z nielicznych przypadków, kiedy cena pierwotna proponowana w wezwaniu nie została zweryfikowana w górę. Przypomnę, że na GPW bardzo często ma miejsce weryfikacja cena pierwotnej i nawet są takie przypadki, że nie tylko raz. To pokazuje jak słaba jest pozycja Bogdanki względem Enei. Kiedy latem Enea wypowiedziała Bogdance kontrakt na dostawy węgla to był szach. Po wczorajszej decyzji akcjonariuszy Bogdanki mamy już mat – mówi gość portalu.

Znaczący udział w strukturze akcjonariatu Bogdanki mają Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE AVIVA BZ WBK, ING OFE, OFE PZU Złota Jesień). Czy to one przegrały?

̶  Mówimy tutaj o małym elemencie portfela OFE. To nie jest tak, że ta sytuacja z wykupem akcji przez Eneę będzie miała przemożny wpływ na nasze przyszłe emerytury. Tak nie należy na to patrzeć – odpowiada Łukasz Bugaj.

Arkadiusz Ekiert

Polecane

Wróć do strony głównej