X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ulga na start: dla kogo i czy się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 15:56
Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może skorzystać z ulgi na start.
Audio
  • Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą może skorzystać z ulgi na start. Na jakich zasadach i czy to się opłaca, wyjaśniają: Ewa Hołdyńska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek i Agnieszka Kołodziej z Departamentu Zasiłków w ZUS. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy, w czasie których przedsiębiorca musi opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

− Aby skorzystać z ulgi na start trzeba spełnić dwa warunki - mówi Ewa Hołdyńska z Departamentu Ubezpieczeń i Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

I wylicza, że działalność musi być podejmowana po raz pierwszy, albo po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.

− Drugim warunkiem jest wymóg, że przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności. Ulga może trwać maksymalnie 6 miesięcy, mówi gość Polskiego Radia.

A chodzi o pełne miesiące kalendarzowe, czyli jeśli ktoś rozpocznie działalność gospodarczą 3 stycznia, to z ulgi na start będzie mógł korzystać do końca lipca. Ulga jest dobrowolna, w każdej chwili można z niej zrezygnować. 

Przez dwa lata niższe składki na ubezpieczenie społeczne

Potem przez 24 miesiące przedsiębiorca może opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. 

Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, wysokość opłacanych składek zależy od kwoty podstawy wymiaru.

− W przypadku osób korzystających z tzw. preferencyjnego ZUSu, kwota ta nie może być niższa niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia, a po zakończeniu preferencyjnego okresu opłacania składek, kwota nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę, wyjaśnia Ewa Hołdyńska.

Jak dodaje, pracodawca może opłacać składki od wyższej podstawy wymiaru składek, należy jednak pamiętać, że raz zadeklarowaną kwotę podstawy wymiaru składek można zmienić dopiero w następnym miesiącu.

Dla przedsiębiorców obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne.

Dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe, a dlaczego warto tę składkę opłacać, wyjaśnia Agnieszka Kołodziej z Departamentu Zasiłków w ZUS.

Bo, jak podkreśla, przedsiębiorca nie powinien zapominać o tym, że mogą go spotkać różne sytuacje życiowe, gdy nie będzie mógł wykonywać działalności z powodu choroby, opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

− Może on wtedy dostać zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek macierzyński, mówi ekspertka.

Zasiłki takie nie będą jednak przysługiwać przedsiębiorcom korzystającym z ulgi na start. 

Jak wyjaśnia ekspertka, w okresie obowiązywania ulgi na start przedsiębiorca nie będzie miał prawa do zasiłku chorobowego z tytułu choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy lub choroby zawodowej.

Natomiast przedsiębiorca, który skorzysta z możliwości opłaty składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty preferencyjnej powinien mieć na uwadze, że będzie to miało wpływ na wysokość otrzymywanych zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa.

Sylwia Zadrożna, jk

Zobacz więcej na temat: ZUS dla ciebie pracodawcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak