Nianią może zostać każdy, ale nie jeden z rodziców

2014-10-28, 06:40

Nianią może zostać każdy, ale nie jeden z rodziców
Można bez większych formalności zatrudnić nianię legalnie

Gdy podstawa wymiaru składek nie jest wyższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2014 r. nie wyższa niż 1680 zł), składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe niani finansuje budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Posłuchaj

Nianią może być każdy, z wyjątkiem rodziców. Mogą być członkowie najbliższej rodziny, oczywiście pełnoletni, może być dziadek, może być babcia, ciocia, wujek ‒ wylicza Jacek Dziekan z ZUS. (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Za nianie nie mogą być natomiast opłacane  składki na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jak zatrudnić nianię

Warunkiem opłacania składek przez ZUS jest, by rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko był zatrudniony, świadczył usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadził pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą.

Problem:

Pani Ania mamą została kilka miesięcy temu. Teraz planuje powrót do pracy. Dzieckiem na opiekować się niania. ‒ Jestem młodą mamą i po urlopie macierzyńskim wracam do pracy. Muszę wrócić do pracy i muszę zostawić z kimś dziecko. Chciałabym zatrudnić nianię. Słyszałam o całym spektrum takich możliwości, tylko nie bardzo wiem jak to zrobić.

Odpowiedź:

Od 3 lat można bez większych formalności zatrudnić nianię legalnie. Dzięki temu opiekunowie i opiekunki dzieci mogą wyjść z szarej strefy, wyjaśnia Jacek Dziekan z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

‒ Zachętą do tego jest finansowanie przez budżet państwa składek na ubezpieczenie społeczne, z wyjątkiem składki chorobowej. Natomiast państwo również finansuje składkę zdrowotną, czyli zbierając to: finansowana jest składka emerytalna, rentowa, wypadkowa i składka zdrowotna. Państwo finansuje składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia ‒ wylicza ekspert ZUS.

W tym roku jest to 1680 zł brutto. Jeśli niania zarabia więcej, wtedy to ona wraz z pracodawcą, czyli rodzicem dopłacają składki od zarobków powyżej tej kwoty.

Kto może zostać nianią

Opiekunem może zostać także członek rodziny. ‒ Nianią może być każdy, z wyjątkiem rodziców. Mogą być członkowie najbliższej rodziny, oczywiście pełnoletni, może być dziadek, może być babcia, ciocia, wujek ‒ wylicza Jacek Dziekan.

Cała procedura zalegalizowania pracy niani jest prosta. Aby skorzystać z dopłaty z budżetu państwa na początek trzeba podpisać umowę uaktywniającą.

‒ Jest to prosta umowa, w której jest sformułowane na jaki czas jest ona zawarta. Załóżmy, że umawiamy się od listopada do czerwca, na 8 godzin opieki nad dzieckiem, codziennej z wyjątkiem sobót i niedziel, i że za tę opiekę niania będzie otrzymywać miesięcznie 1680 zł brutto ‒ tłumaczy ekspert.

ZUS pomoże w formalnościach

A następnie trzeba udać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zgłosić nianię do ubezpieczeń.

‒ Znajdujemy się w ZUS-ie, razem z nianią, chyba że wcześniej uda się nam uzyskać podpis na formularzu zgłoszeniowym do ubezpieczeń niani, to wtedy możemy zameldować się sami. Jeśli nie, to wtedy przychodzimy z nianią, składamy dokumenty. Tutaj od razu mówię – pracownik ZUS pomoże nam w wypełnieniu i złożeniu tych dokumentów. Składamy dokumenty i po wypłaceniu pierwszej pensji składamy dokumenty również rozliczeniowe za ten pierwszy miesiąc ‒ informuje Jacek Dziekan.

Procedury nie trzeba powtarzać co miesiąc

Później wszystko odbywa się automatycznie.

‒ Jeśli sytuacja będzie taka, że będziemy wypłacać tę minimalną pensję i nic przez kolejne miesiące nie będzie się zmieniać, wówczas wystarczy że tylko raz złożymy dokumenty rozliczeniowe. W kolejnych miesiącach one będą klonowane już w ZUS-ie automatycznie i nie ma potrzeby ponownego zgłaszania się  ‒ podkreśla ekspert.

Pamiętać trzeba tylko o wyrejestrowaniu nianiu z ubezpieczeń, jeśli umowa się kończy lub zostaje rozwiązana, na formularzu ZUS ZWUA w terminie 7 dni.

Kiedy budżet płaci, a kiedy nie

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami państwo opłaca składki za nianie  sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia.

Natomiast składki nie są finansowane przez budżet państwa, gdy:

•          dziecko jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym lub opiekuje się nim opiekun dzienny oraz gdy umowa uaktywniająca została zawarta między nianią a osobami pełniącymi funkcję rodziny zastępczej zawodowej;

•          rodzic dziecka przebywa na urlopie wychowawczym, pobiera zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Więcej informacji na stronach: www.zus.pl

Krzysztof Rzyman, mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

''

Polecane

Wróć do strony głównej