Coraz mniej czasu na podjęcie decyzji: OFE czy ZUS

2014-06-17, 06:40

Coraz mniej czasu na podjęcie decyzji: OFE czy ZUS
Termin decyzji mija za mniej niż półtora miesiąca.Foto: sxc.hu

Członkowie OFE mogą, od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r., podjąć decyzję w sprawie przekazywania do OFE przyszłej składki emerytalnej. W tym okresie członkowie OFE zdecydują , czy chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS: na indywidualne konto i na subkonto, czy w większości do ZUS (85 proc. składki), a w części do OFE (15 proc. składki).

Posłuchaj

Do 31 lipca możemy złożyć oświadczenie o tym, że chcemy pozostać w OFE i chcemy, aby część naszej składki emerytalnej nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych – wyjaśnia Jacek Dziekan,rzecznik ZUS. (Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Termin decyzji  mija za mniej niż półtora miesiąca, przypomina Jacek Dziekan, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  – Mamy czas do końca lipca, do 31 lipca możemy złożyć oświadczenie o tym, że chcemy pozostać w OFE i chcemy, aby część naszej składki emerytalnej nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych.

W jaki sposób można powiadomić o decyzji

Ta część to mniej więcej 1/7 składki. A oświadczenie można dostarczyć do ZUS na trzy sposoby.

– Można złożyć osobiście, bezpośrednio w placówce ZUS, można wysłać pocztą, można wreszcie wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych, czyli tutaj musimy mieć podpis elektroniczny. To może być zarówno profil zaufany ePUAP, jak i profil zaufany PUE, i tak podpisana elektronicznie przesyłka trafia do ZUS i też jest skuteczna – wyjaśnia Jacek Dziekan.

Oświadczenia przyjmują także ZUS-omaty

A tak założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS przyda się także w przyszłości. Jeśli ktoś jednak woli doręczyć pismo osobiście do placówki to w wielu przypadkach jest to możliwe nawet w nocy.

– Przynajmniej w połowie placówek w Polsce, a także w 5 placówkach pocztowych, funkcjonują tzw. ZUS-omaty, czyli urządzenia podobne do bankomatów, do których  możemy z takim oświadczeniem przyjść, wrzucić je do specjalnej wrzutki i wówczas dostaniemy poświadczenie, że ten dokument złożyliśmy – przypomina ekspert ZUS.

Jak uzyskać potwierdzenie

Oczywiście są możliwości sprawdzenia, czy wysłane pocztą oświadczenie dotarło.

– Można sprawdzić w samym ZUS, przychodząc na salę obsługi klienta, możemy to także zrobić dzwoniąc na infolinię. Pamiętajmy przy tym, że tutaj potrzebna będzie forma uwierzytelnienia, tak jak to jest na infoliniach bankowych – uspokaja rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Jacek Dziekan

W tym celu najpierw trzeba ustanowić hasło do Centrum Obsługi Telefonicznej.

Oświadczenie z błędem

A gdyby się okazało, że wysłane oświadczenie zawiera błędy, to wtedy Zakład poinformuje o tym przyszłego emeryta.

– ZUS absolutnie takich oświadczeń nie wyrzuca do kosza, tylko wdrażane jest postępowanie wyjaśniające, czyli jest kontakt z osobą ubezpieczoną, celem wyjaśnienia błędów. W tej chwili ok. 1 proc. tych oświadczeń, które trafiają do ZUS, zawiera błędy i one są wyjaśniane – podkreśla Jacek Dziekan.

Ale błędów najlepiej uniknąć.  – Pamiętajmy przede wszystkim o tym, żeby wszystkie rubryki były wypełnione. Ten dokument nie jest trudny do wypełnienia. Tak naprawdę wypełniamy dane teleadresowe, podpisujemy się, tam jest taka klauzula że zapoznaliśmy się z dostępnymi informacjami na temat naszej przyszłej emerytury – dodaje ekspert.

Możliwość  zmiany OFE

I przy okazji można zmienić Otwarty Fundusz Emerytalny. Jednak, żeby to zrobić skutecznie trzeba jeszcze podpisać umowę z nowym OFE. W tym celu ZUS przekazuje informacje do wybranego Funduszu.

Ważne!

Osoba, która chce oszczędzać na przyszłą emeryturę w ZUS, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. nie składa oświadczenia dla członków otwartego funduszu emerytalnego.

Czy decyzja: ZUS czy OFE jest ostateczna

Wprowadzone ustawą zmiany w zakresie OFE dają ubezpieczonemu będącemu członkiem OFE możliwość wyboru, czy chce dalej przekazywać swoją składkę do OFE, czy też ma być ona zapisywana wyłącznie na subkoncie ZUS. W związku z tym, w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE. Ubezpieczony będzie mógł zmienić swoją decyzję i dokonać ponownego wyboru, dokąd ma być kierowana nowa składka, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, co cztery lata począwszy od 2016 roku.

Więcej informacji o przyszłej emeryturze, wraz z wyliczeniami, można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych, pod adresem pue.zus.pl.

Krzysztof Rzyman /mb

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. 2013 poz. 1717).

''

Polecane

Wróć do strony głównej