Europejski Kongres Gospodarczy: umowa UE-USA może zmienić świat

2014-04-24, 17:53

Europejski Kongres Gospodarczy: umowa UE-USA może zmienić świat
Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP.Foto: Mat. własne

Za 12 dni w Katowicach rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy. - Chodzi o diagnozę sytuacji w Unii Europejskiej, Europie centralnej, Polsce - powiedział na antenie radia PR24 Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator i organizator Kongresu.

Posłuchaj

Europejski Kongres Gospodarczy: umowa UE-USA może zmienić świat /Polskie Radio, Halina Lichocka/
+
Dodaj do playlisty

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach wśród 9 największych organizowanych na terenie UE jest jedynym polskim. W tym roku ma przyjechać 6 tys. gości.  - Do Katowic przyjeżdżają najważniejsze osoby z obszarów polityki i gospodarki. Nie tylko z Europy, bo także z Chin, Afryki, Ameryki. W tym roku oprócz tego, że będzie bardzo mocno reprezentowany polski rząd, będą też przedstawiciele rządów krajów ościennych i Komisji Europejskiej - mówi Wojciech Kuśpik.

Dodaje, że w doborowym gronie będzie też poruszony temat bardzo teraz ważny, czyli porozumienie o wolnym handlu między UE i USA. - Ten układ może zmienić światową gospodarkę i geopolitykę, a w kontekście tego, co się dzieje na wschodzie Europy jest bardzo ważne. Będzie dwóch głównych negocjatorów, i ze strony Unii i z USA. Siądą przy jednym stole i w Katowicach mogą się rozgrywać negocjacje, które mogą zdecydować o losach świata na najbliższe kilka, kilkanaście lat - dodaje.

Opowiada, że pojawią się także przedstawiciele biznesu, dużych korporacji globalnych oraz średnich przedsiębiorstw. - Tematami poruszanym w trakcie Kongresu będą: konkurencyjność, polityka przemysłowa i energetyczna. To jest ze sobą ściśle powiązane. Gdy chcemy mówić o konkurencyjności przemysłu w Europie to musimy mówić o taniej, dostępnej energii. Co roku w Katowicach szczególny nacisk kładziemy na przemysł i energię. Dostęp do niej i jej koszt decydują o sytuacji gospodarek. To niezwykle ważne tematy dla każdego kraju, a dla Polski szczególnie.

Polskie firmy, trochę zmuszone sytuacją, szukają nowych rynków zbytu. W ostatnich latach to była UE i najbliższe sąsiedztwo, teraz wchodzą coraz odważniej na rynki w Afryce, Azji, Ameryce. - W tym roku będziemy mieli mocną reprezentację Chin, krajów afrykańskich, Pakistanu, Korei i Japonii  - wymienia Kuśpik.

Wśród prelegentów Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach będą m.in.: Fatima Haram Acyl, komisarz ds. handlu i przemysłu w Komisji Unii Afrykańskiej (African Union Commission), Zdeněk Bakala, wiceprezes, dyrektor New World Resources (NWR), współzałożyciel BXR Group, Essossimna Legzim-Balouki, minister handlu i promocji sektora prywatnego Togo, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju RP, Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE, Ian Brzezinski, Senior Fellow Brent Scowcroft Center on International Security Atlantic Council, członek rady Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC), Maciej Grabowski, minister Środowiska RP, Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Mari Kiviniemi, premier Finlandii w latach 2010-2011, Charles Kitwanga, wiceminister ds. energetyki i minerałów Tanzanii, Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego RP, Jadranka Kosor, członek Parlamentu Chorwacji (Sabor), premier Chorwacji w latach 2009-2012, Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Investments, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów CEEP, Antonín Prachař, minister transportu Czech, Klaus Dieter Rennert, dyrektor wykonawczy na Europę, prezes Hitachi Europe Ltd, William Lacy Swing, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, ambasador Stanów Zjednoczonych, Mateusz Szczurek, minister finansów RP, Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji RP oraz Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995.
Na zaproszenie Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, byłego przewodniczącego PE i premiera RP, Honorowego Przewodniczącego Rady Patronackiej EEC, gośćmi Kongresu będą m.in.: László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji oraz Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej. Staraniem Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki RP w kongresowych debatach udział wezmą ministrowie gospodarek krajów Europy Centralnej.
Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach wymienić należy: III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny, II Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz I Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna.
Nie zabraknie również uroczystości wręczenia nagród w konkursach: Top Inwestycje Komunalne i Top Inwestycje w Przestrzeni Miejskiej 2014, a także wręczenie wyróżnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Goście VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego wezmą udział w licznych spotkaniach biznesowych oraz bankietach. Gwiazdy sceny muzycznej to w tym roku zespoły Boney M oraz T. Love. Imprezą towarzyszącą będzie także Turniej Golfowy.

Halina Lichocka

Polecane

Wróć do strony głównej