X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rozwoju: Polska zbliża się do średniej europejskiej pod względem liczby mieszkań na 1000 osób

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 15:15
W tej chwili na 1000 osób przypadają 392 mieszkania wobec średniej europejskiej na poziomie 435 mieszkań. Już w ponad 40 proc. zrealizowaliśmy cel Narodowego Programu Mieszkaniowego dotyczący tego wskaźnika - poinformował wiceminister rozwoju Piotr Uściński w czwartek w Sejmie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Roman Babakin

Uściński przedstawiał informację w sprawie poziomu realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego na podstawie rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie, o którą wnioskował Klub Parlamentarny PiS.

blok mieszkania budowa 1200.jpg
"Polacy kupują mieszkania na potęgę". Znamy wyniki raportu

Narodowy Program Mieszkaniowy działa od 2016 r.

Wiceminister przypomniał, że choć instrumenty realizacji przyjętego we wrześniu 2016 r. Narodowego Programu Mieszkaniowego zmieniają się zależnie od sytuacji rynkowej, to jego główne cele pozostają niezmienne.


Wskazał, że Program ma trzy główne cele. Są to: zwiększenie dostępu do mieszkań osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową, a także poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

shutterstock_426500653 (1).jpg
Deweloperzy budują najwięcej mieszkań w historii. Wciąż jednak nie są w stanie zaspokoić popytu

Do 2030 r. średnia liczba mieszkań na 100 mieszkańców ma być taka sama jak w Unii

Jak mówił Uściński, jeśli chodzi o cel pierwszy, to wyznaczono, że do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1000 mieszkańców powinna osiągnąć wielkość mieszczącą się w aktualnej średniej Unii Europejskiej. Oznacza to wzrost tego wskaźnika do 435 mieszkań na 1000 osób.


- Jesteśmy już w ponad 40 proc. jego realizacji i mamy w tej chwili 392 mieszkania na 1000 mieszkańców - poinformował wiceminister rozwoju i technologii, oceniając, że cel określony w NPM zostanie zrealizowany do 2030 r.

Kolejka do własnego "M" najmniejsza w historii.

Według Uścińskiego, jeśli chodzi o realizację drugiego celu, to kolejka gospodarstw domowych czekających na najem mieszkania gminnego zmniejszyła się o 17 proc.

- Obecnie wartość tego wskaźnika jest najniższa w historii pomiarów - przekonywał.

- Według stanu na koniec sierpnia wybudowaliśmy ponad 14 tys. mieszkań, a ponad 20 tys. znajduje się w budowie - wskazał, dodając, że przewidywania na najbliższe lata są bardzo optymistyczne.

Zdecydowana poprawa efektywności energetycznej budowanych mieszkań

Zdaniem wiceministra, jeśli chodzi o trzeci cel, to w ostatnich latach zanotowaliśmy ogromną poprawę stanu technicznego dzięki programom dot. efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych.

- Mamy w tej chwili 70 proc. takich budynków po termomodernizacji - powiedział.


Piotr Uściński poinformował również, że obecnie w Polsce buduje się ponad 220 tys. mieszkań rocznie.

- Podaż na rynku mieszkaniowym jest bardzo duża i będzie jeszcze większa - zadeklarował.

 

Wskazał również, że do tej pory powołano 16 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, w ramach których powstanie 14 tys. mieszkań. W programie bierze udział ok. 150 gmin.


PAP, jk

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warunki mieszkaniowe polskich rodzin ulegają stałej poprawie. Tak wynika z analiz GUS

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:30
W Polsce według stanu na koniec 2020 r. było ponad 15 mln mieszkań, co oznacza wzrost o 1,4 proc. w porównaniu do stanu na koniec 2019 r., o łącznej powierzchni użytkowej 1 118,8 mln mkw., w których znajdowało się 57,4 mln izb – poinformował GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisje sejmowe za projektem ustawy ws. tzw. mieszkania bez wkładu własnego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 15:35
Sejmowe komisje infrastruktury i finansów jednogłośnie opowiedziały się we wtorek za projektem ustawy dot. tzw. mieszkania bez wkładu własnego.
rozwiń zwiń