X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zobacz, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sprzedaż i najem mieszkań w Polsce. Jest raport NBP

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 18:07
Koronawirus nie pozostał bez wpływu na rynek mieszkaniowy w Polsce – ceny, podaż, a także najem. Jak wynika z raportu NBP, w II kw. br. z powodu pandemii ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym zmieniały się w różnych kierunkach – ceny nowych lokali rosły, starych – spadały. Potaniał najem, ale nie wszędzie.
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń informuje, że w ramach programu Mieszkanie plus na zaawansowanym etapie jest realizacja 28 tysięcy mieszkań.
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń informuje, że w ramach programu "Mieszkanie plus" na zaawansowanym etapie jest realizacja 28 tysięcy mieszkań. Foto: kuzsvetlaya/Shutterstock.com

Jednocześnie deweloperzy ograniczyli liczbę oddawanych nowych mieszkań, licząc na utrzymanie cen.


mieszkania free1200.jpg
Stabilizacja na rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania znowu rośnie

Narodowy Bank Polski przygotował raport dotyczący cen mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2020 r.

Pandemia nie pozostała bez wpływu na budowy – zakontraktowano ich o połowę mniej

Według autorów raportu obowiązujące w 2020 r. restrykcje, wynikające z pandemii COVID-19, wpłynęły na ograniczenie aktywności również na rynku nieruchomości.


W II kwartale br. odnotowano silne ograniczenie aktywności na rynku mieszkaniowym - liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych była o ponad połowę niższa niż w poprzednich okresach.

Przy rosnących kosztach inwestycji, spadły ceny transakcyjne na rynku pierwotnym, rosły na wtórnym

Koszty budowy mieszkań jednak nadal rosły w konsekwencji wysokiego popytu budowlanego w całej gospodarce.


zakup_nieruchomości 1200x660.jpg
Rynek nieruchomości w dobie koronawirusa. Analitycy tłumaczą, czy to dobry czas na transakcje

"Obserwowano spadek średnich, transakcyjnych cen mieszkań na rynku pierwotnym niektórych miast oraz dalszy ich wzrost na rynku wtórnym" - czytamy w raporcie zamieszczonym w środę na stronach NBP.

Według autorów raportu wpływ pandemii na rynek mieszkaniowy "jest złożony, a ceny na rynku pierwotnym i wtórnym zmieniały się w różnych kierunkach".

Ceny ofertowe nowych lokali droższe przy mniejszej podaży

"Nadal rosły ceny ofertowe nowo wprowadzanych mieszkań na rynku pierwotnym. Jednocześnie deweloperzy ograniczyli ich podaż, licząc na podwyższenie lub utrzymanie ceny rynkowej" - napisano.

Jak wskazali, wysokie ceny ofertowe mogą też podlegać różnego rodzaju promocjom, co ułatwia sprzedaż. Z kolei ceny transakcyjne na rynku pierwotnym zaczęły spadać w Warszawie i grupie 10 miast, utrzymując lekki wzrost w grupie 6 miast.

Na rynku wtórnym lekki spadek popytu, ale ceny nadal w górę

"Na rynku wtórnym w największych miastach spadł nieco popyt na mieszkania na własność. W analizowanym okresie obserwowano spadek cen ofertowych w Warszawie i grupie 6 miast oraz ich wzrost w grupie 10 miast".

Zdaniem autorów raportu, pewna "bezwładność rynku wtórnego wobec pierwotnego jest typowym zjawiskiem, gdyż rynek wtórny tworzą indywidualni sprzedający, którzy nie są skłonni do obniżania cen i często mogą przełożyć transakcję w czasie". Jak zauważyli, rosły też ceny korygowane hedonicznie, co oznacza, że podobne mieszkania sprzedawane były drożej, niż miało to miejsce kwartał wcześniej.

Stawki najmu w 6 największych miastach rosły, w 10 - spadały

Jak czytamy w raporcie, średnie (ofertowe i transakcyjne) stawki najmu mkw. mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media) spadły w II kw. 2020 r. w Warszawie i 6 największych miastach, jednak nadal rosły w 10 pozostałych miastach - stolicach województw.

Nadal rośnie oferta internetowa mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych. Może to sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości.

Według autorów raportu, do końca II kwartału 2020 r. obserwowano nieznaczny wpływ ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 na dotychczasowe wypłaty kredytów.

Zmalała liczba i wartość kredytów udzielanych na cele mieszkaniowe

"Wartość nowych, złotowych umów kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych (bez umów renegocjowanych) wyniosła w omawianym kwartale ok. 13,0 mld zł, tj. była niższa o ok. 1,9 mld zł (12,5 proc.) wobec wielkości z poprzedniego kwartału oraz niższa o ok. 1,6 mld zł (11,2 proc.) względem II kw. 2019 r." - czytamy.

Autorzy raportu zauważają, że w II kwartale 2020 r. odnotowano w Polsce wysoką liczbę mieszkań oddanych do użytkowania, nieznacznie niższą od rekordowej w poprzednim kwartale. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, zmniejszyła się względem poprzednich rekordowych okresów.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości. Ekspert: ceny przestały rosnąć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 19:55
- Spodziewam się raczej stabilizacji niż spektakularnych obniżek - powiedział o cenach mieszkań na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Krasoń, ekspert od rynku nieruchomości. - O tym, jak zmieniły się ceny w drugim kwartale, czyli okresie koronawirusa, dowiemy się dopiero pod koniec lipca - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koronawirus może być cały czas z nami". Poseł Lewicy o finansach państwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:41
- Jesteśmy nadal w sytuacji pandemicznej i nie wiemy jak długo ta sytuacja będzie trwała - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Kotula. Poseł Lewicy odniosła się do kształtowania finansów publicznych w związku z ciągłym zagrożeniem koronawirusem.
rozwiń zwiń