X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport Deloitte: w Europie Środkowej najwięcej mieszkań buduje się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:50
W Polsce buduje się najwięcej mieszkań wśród krajów Europy Środkowej. Mimo to, wciąż jest ich zbyt mało - wynika z raportu firmy Deloitte o europejskim rynku mieszkań.
Z polskich miast najwięcej za własne M trzeba było zapłacić w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy wynosiła 1 935 euro.
Z polskich miast najwięcej za własne M trzeba było zapłacić w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy wynosiła 1 935 euro. Foto: Glow Images/East News

Z raportu tej firmy doradczej, który podsumowuje sytuację na rynku mieszkań największych miast w 15 krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, wynika, że w ubiegłym roku do użytku oddano ich w Polsce blisko 185 tys., a w sumie Polacy dysponują 14,6 mln mieszkań.

W Polsce wciąż jednak zbyt mało buduje się mieszkań

Z raportu wynika, że wskaźnik 380,7 mieszkań na tysiąc mieszkańców stawia Polskę na ostatnim miejscu wśród analizowanych krajów. "Zapotrzebowanie na własne lokum jest u nas nadal bardzo duże, ale ograniczony dostęp do kredytowania związany choćby z zakończeniem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, znajduje swoje odbicie w ogólnym spadku poziomu transakcji kupna o 11 proc. w ciągu roku. Największy, bo aż 16-procentowy, odnotowało Trójmiasto" – komentuje, cytowana w raporcie, Marta Jurek z Deloitte.

Liczba nowo oddanych mieszkań wynosi w Polsce 4,81 na tysiąc mieszkańców , we Francji – 6,86

Średnia liczba nowo oddanych mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców wynosiła w 2018 roku 3,2 dla analizowanych w raporcie krajów.

Miejscem, gdzie w 2018 r. oddano ich do użytku najwięcej jest - podobnie jak w poprzedniej edycji raportu - Francja (6,86 mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców).

Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano w Portugalii (1,2 mieszkań na tysiąc osób).

W Polsce wynik ten wynosi 4,81, a to oznacza, że w ubiegłym roku na rynku znalazło się 184,8 tys. nowych mieszkań. To rekord dla regionu Europy Środkowej.

Lepiej jest z mieszkaniami w budowie

Jeżeli chodzi o liczbę mieszkań będących w budowie, przypadających na tysiąc osób, to średnia dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 3,8. Pod tym względem Polska jest również powyżej średniej z wynikiem 5,8 (rok wcześniej 5,4). Daje nam to trzecie miejsce. W tej kategorii przoduje Francja (6,3 budowanych mieszkań na tysiąc osób), a najniższy wskaźnik zanotowała Łotwa (1,1).

W Polsce metr mieszkania kosztuje średnio 1370 euro

Według Deloitte, w Polsce w 2018 roku za metr kwadratowy nowego mieszkania płacono średnio 1 370 euro, czyli o 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Spośród analizowanych krajów taniej jest tylko na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej zaś we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W Polsce najdroższe mieszkania w Warszawie

Z polskich miast najwięcej za własne M trzeba było zapłacić w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy wynosiła 1 935 euro. Wśród najdroższych metropolii w analizowanych krajach, tuż za centralnym Paryżem (12,9 tys. euro za m kw.) i Londynem (11,2 tys. euro), podobnie jak rok temu znalazło się Monachium z ceną 7,8 tys. euro za m kw. Najtańszy jest natomiast węgierski Debreczyn (1,1 euro za m kw.). Taniej niż w Warszawie było zaś m.in. w Zagrzebiu (1 720 euro za m kw.), Rydze (1 744 euro za m kw.), Budapeszcie (1 853 euro za m kw.). Z kolei w Pradze koszt ten wzrasta już do 3 162 euro za m kw.

Czas oczekiwania na własne „m” a średnie pensje

Według Deloitte biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Portugalczycy i Belgowie, których już po odpowiednio 3,8 i 4 latach pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum. Czesi muszą swoją pensję brutto odkładać w całości przez ponad jedenaście lat. W Polsce z kolei potrzeba na to 7,5 lat.

Wynajem mieszkań – najdrożej w Paryżu

Raport opisuje też ceny wynajmu mieszkań. Najdrożej jest w Paryżu, gdzie na wynajem metra kwadratowego w centralnych dzielnicach Paryża należy przeznaczyć 27,8 euro miesięcznie. Dwa kolejne miejsca zajmują Oslo i Trondheim (odpowiednio 25,3 i 21,3 euro za metr), ale w przypadku Norwegii brano pod uwagę jedynie wynajem domów. Warszawa z 14,6 euro za metr kwadratowy znalazła się na 13. miejscu spośród analizowanych miast. We Wrocławiu i Krakowie jest to 10,8 euro, a Łodzi 8,4 euro. Najmniejsze obciążenie dla kieszeni stanowi wynajęcie mieszkania w Debreczynie (6,4 euro).

Raport „Property Index. Overview of European Residential Markets” został przygotowany przez Deloitte Czechy. Eksperci Deloitte przeanalizowali rynek mieszkań w 2018 roku w 16 krajach europejskich (Austria, Belgia, Czechy, Chorwacja, Dania, Francja, Holandia, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Węgry, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania).

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost cen "nie do zaakceptowania"? Mieszkania mogą stanieć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:10
Koniec boomu mieszkaniowego w 2019 roku wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny - czytamy w analizie Home Broker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje mieszkaniowe nadal opłacalne, ale zyski mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 10:48
Inwestowanie w mieszkania na wynajem jest nadal opłacalne, ale zarobimy na tym trochę mniej. Powodem są rosnące ceny lokali, które obniżają rentowność takiej inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen na rynku najmu

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:10
Pierwsze miesiące 2019 roku przyniosły odczuwalne wzrosty czynszów w nieruchomościach na wynajem. Jak wynika z indeksu cen konsumpcyjnych GUS – w kwietniu ceny zanotowały niemały, bo prawie 5 proc. skok.
rozwiń zwiń