X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowelizacja ustawy o KZN. Mieszkanie Plus ma przyspieszyć

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 16:51
Program Mieszkanie Plus powinien przyspieszyć dzieki ostatniej nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wyjaśnia, że była ona konieczna, ponieważ w momencie tworzenia, czyli 3 lata temu, zupełnie inaczej wyglądał rynek nieruchomości, zwłaszcza rynek ziemi.
Audio
  • Mieszkanie Plus ma przyspieszyć (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Dzięki nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości resort będzie otrzymywał wyłącznie informacje użyteczne z punktu widzenia polityki mieszkaniowej państwa. Dotąd z 500 tysięcy działek, które do tej pory przekazano do banku ziemi, tylko 500 nadaje się pod budowę lokali z programu Mieszkanie Plus - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, w obowiązku przekazywania informacji nt. gruntów zostaną zwolnione Lasy Państwowe, bo zdaniem resortu nie mają one użytecznych gruntów.

Program może faktycznie przyspieszyć, bo mieszkania budowane na wynajem nie będą miały już czynszów regulowanych. To będą stawki rynkowe- zauważa Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości, który podkreśla, że to kwestia czynszów jest kluczowym zapisem nowelizacji ustawy.

Więcej ziemi pod budowę

Do banku ziemi powinno też trafić więcej gruntów. Jak mówi Bartosz Turek, ziemia na pochodzić z zasobów m.in. spółek skarbu państwa, Agencji Mienia Wojskowego czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Te instytucje będą mogły liczyć na pieniądze w zamian za przekazanie gruntów.

Zdaniem Bartosza Turka, warto rozważyć jeszcze uchwalenie ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości. Ekspert tłumaczy, chodzi o pozwolenie przeciętnemu Kowalskiemu inwestować w akcje firmy, które zajmują się wynajmem mieszkań.

Jak zapewnia Artur Soboń resort pracuje nad tym, aby można było poprzez giełdę oszczędzać kapitał na budownictwo mieszkaniowe.

Dzięki zmianom ustawy bardzo realne staje się uruchomienie do końca roku 100 tysięcy mieszkań - mówi wiceminister inwestycji i rozwoju.

Obecnie w Krajowym Zasobie Nieruchomosci znajduje się 115 lokalizacji w całej Polsce. Mogą tam powstać 63 tysiące dostępnych cenowo mieszkań. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: Mieszkanie Plus budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska "w budowie". Program Mieszkanie Plus nabiera tempa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:50
100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie w ciągu 10 lat – tak zapowiada PFR Nieruchomości. Zasób zgromadzonych gruntów zarządzanych przez Fundusz i Krajowy Zasób Nieruchomości obecnie pozwala na wybudowanie w całej Polsce 110 tys. mieszkań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Soboń: w ramach Mieszkania+ realizujemy 28 tys. mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 09:10
Projekt Mieszkanie+ ma być sprawniej realizowany, bo zmienią się zasady działania banku ziemi, jakim jest Krajowy Zasób Nieruchomości. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń przekonuje, że dzięki zmianom będzie możliwa budowa do 100 tys. mieszkań.
rozwiń zwiń