X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Będzie można budować w kooperatywie. Nowa propozycja Ministerstwo Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 16:03
W Polsce uruchomiona zostanie możliwość wspólnej budowy mieszkań, tak zwana kooperatywa mieszkaniowa - zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Ministerstwo skierowało już projekt ustawy w tej sprawie do konsultacji międzyresortowych oraz konsultacji społecznych.
Audio
  • Artur Soboń: kooperatywa mieszkaniowa polega na wspólnym nabyciu gruntu oraz wspólnej budowie budynku, z którego następnie zostaną wydzielone co najmniej 3 gospodarstwa domowe (IAR)
  • Artur Soboń: budowa w kooperatywie będzie tańsza (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, calado

Kooperatywa mieszkaniowa polega na wspólnym nabyciu gruntu oraz wspólnej budowie budynku, z którego następnie zostaną wydzielone co najmniej 3 gospodarstwa domowe - wyjaśnia Artur Soboń. Nowe rozwiązanie może mieć zastosowanie np. na terenach miejskich o nieregularnej budowie, które normalnie byłby trudne do sprzedania deweloperowi na cele mieszkaniowe.

Taniej i szybciej

Według wiceministra inwestycji i rozwoju, proponowane rozwiązanie ma umożliwić tańszą i szybszą budowę mieszkań w Polsce.

- Taka inwestycja będzie tańsza o 20-30 procent, ze względu na cenę gruntu, ale przede wszystkim na współpracę członków kooperatywy, poświęcony przez nich czas, a także - koniec końców - przez brak marży, którą pobiera deweloper - mówi Artur Soboń.

Wszystko na swój koszt

Kooperatywa mieszkaniowa zakłada tylko inwestycje mającą na celu wybudowanie mieszkań. W tym momencie nie jest przewidziane wsparcie finansowe ze strony rządu. Wspólnicy będą musieli ponieść 100% kosztów zakupu gruntu oraz kosztów budowy.

Projekt zakłada spłatę gruntu w maksymalnie 20 rocznych opłatach. Po zakończeniu inwestycji wspólnicy będą musieli mieszkać w danym lokalu co najmniej 10 lat, dopiero po upływie tego czasu będzie możliwa sprzedaż mieszkania.

Projekt po konsultacjach trafi do akceptacji rady ministrów, następnie - prawdopodobnie jesienią - trafi pod obrady Sejmu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md 

Zobacz więcej na temat: budownictwo Ministerstwo Rozwoju
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną zasoby mieszkaniowe. 14,5 mln mieszkań i domów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 10:40
W stosunku do 2010 r. łączna liczba mieszkań i domów w Polsce zwiększyła się o ok. 970 tys. W tym w miastach - o ponad 650 tys. (7,2 proc.), natomiast na terenach wiejskich - o blisko 320 tys. (również o 7,2 proc.) - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół wespół - kooperatywa sposobem na tanie budowanie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:33
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju konsultuje projektu dokumentu, który miałby ułatwić budowanie domów i mieszkań na własne potrzeby w formie wspólnej inwestycji. Chodzi o ustawę o kooperatywach mieszkaniowych.
rozwiń zwiń