X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek budowlany: wyższe ceny remontów i budów. Dlaczego? (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 11:13
To ważna wiadomość dla kupujących mieszkania albo szykujących się do budowy, czy remontu – materiały budowlane wciąż drożeją, co może przełożyć się na koszty zakupu, remontu czy budowy nowych mieszkań. Pocieszające jest to, że tempo wzrostu cen spada, wraz ze zmniejszającym się popytem na nowe mieszkania.
Znowelizowane prawo budowlane ma ułatwić inwestycje m.in. dotyczące wznoszenia nowych domów jednorodzinnych.
Znowelizowane prawo budowlane ma ułatwić inwestycje m.in. dotyczące wznoszenia nowych domów jednorodzinnych.Foto: pixabay

Jak podaje Grupa PSB, w lutym, rok do roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych.

Materiały budowalne zdrożały w lutym od 10 do 20 procent

Ceny w lutym 2019 r., w stosunku do lutego 2018 r., wzrosły we wszystkich grupach towarowych.

"Płyty OSB zdrożały o 8 proc., materiały do budowy ścian i kominów o 19,3 proc., izolacje termiczne - 3,9 proc., materiały do urządzenia otoczenia domu o 4,2 proc." - informowała Grupa PSB.

Ceny w okresie styczeń-luty 2019 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., także wzrosły we wszystkich grupach towarowych: ściany, kominy zdrożały o 19,8 proc., płyty OSB - o 9,7 proc., cement i wapno - o 8,9 proc., a otoczenie domu o 6,3 proc.

 – Cement w tym czasie zdrożał o ponad 10 proc., w całym ubiegłym roku drożał o niewiele ponad 4 proc. Materiały do budowy ścian i kominów były droższe o 19,3 proc. - w ub. roku płacono za nie o 13,5 proc. więcej.

Nowe „wiosenne” cenniki przewidują również wzrost cen materiałów budowlanych

Nowe cenniki, które dostaliśmy od producentów cementu na 2019 rok, są wyższe, w porównaniu z poprzednim rokiem, o ok. 13 procent – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Producentów Betonów Ryszard Zając.

Jak dodał, "wapno w nowych cennikach jest droższe o ok. 9 procent".

Baranowski: obecne podwyżki cen materiałów budowalnych w cenie mieszkania w przyszłym roku

Obecne podwyżki cen materiałów budowalnych zobaczymy w cenie mieszkania w przyszłym roku – prognozuje  analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski.

Zdaniem Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio wpływ na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuć dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".

Na wzrost cen nowych mieszkań mają  wpływ nie tylko drożejące materiały budowalne

− Cena materiałów budowlanych jest jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen mieszkań - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl.

− Na ostateczny koszt ma wpływ również rosnąca cena robót budowlanych, rosnące ceny działek oraz oczywiście droższe materiały" - powiedział ekspert.

Według eksperta, deweloperzy być może będą zmuszeni zejść z części marży, by zbyt wysoka cena nie "zdusiła" zainteresowania nabywców.

Ceny materiałów wyhamują z powodu spadku rozpoczętych budów i popytu na mieszkania?

Jak powiedział PAP ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński, jest jednak coraz bliżej do momentu odwrócenia trendu ciągłego wzrostu cen materiałów budowlanych.

Jak zauważył, są już sygnały z GUS-u o spadkach liczby rozpoczętych budów, co powinno pociągnąć za sobą także korektę cen materiałów budowlanych.

Wzrost cen jest jednak mniejszy niż rok czy dwa lata temu

− W tym roku ceny wielu materiałów w dalszym ciągu mogą rosnąć, ale już nie w takim stopniu tak jak w zeszłym roku, czy dwa lata temu - powiedziała PAP Marzena Syczuk, główny koordynator ds. public relations Grupy PSB.

Jak zauważył Jędrzyński, kolejna analiza PSB, dotycząca zmian cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, potwierdza wciąż trwającą tu silną hossę na rynku budowlanym. "Nie wiadomo, na ile wzrosty cen są uzasadnione, a na ile jest to efekt cenowej inercji po okresie boomu w mieszkaniówce" - zauważa Jędrzyński.

− Dynamika wzrostów większości towarów ulega jednak od pewnego czasu względnej stabilizacji, a tylko w trzech przypadkach (ściany/kominy, płyty OSB i cement/wapno) mamy wzrost r/r rzędu 8-19 procent - powiedział Jędrzyński.

− Na razie trudno to uznać za wiarygodny sygnał odwrócenia trendu postępującej drożyzny materiałów budowlanych, ale moment przesilenia wydaje się mimo wszystko coraz bliższy - podał ekspert.

Mniej rozpoczętych budów oznacza stabilizacje cen materiałów budowlanych

Jego zdaniem "materiały budowlane wciąż drożeją, ponieważ statystyki GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego nieprzerwanie sygnalizują trwającą koniunkturę inwestycyjną na pierwotnym rynku mieszkaniowym".

Z wiosna ruszają remonty domów i mieszkań. wszystko wskazuje na to, że będą one trochę droższe niż rok temu.

− Ta jednak najprawdopodobniej ma się na wyczerpaniu, a pierwsze GUS-owskie sygnały wyraźniejszego spadku nowych pozwoleń na budowę i inwestycji rozpoczętych, będące niezawodnym zwiastunem osłabienia popytu na materiały budowlane, pociągną za sobą korektę ich cen - podkreślił Jędrzyński.

"Wydaje się to być tylko kwestią czasu, najprawdopodobniej najdalej 2-3 kwartałów" - podsumował ekspert.Jak informował GUS, w styczniu tego roku oddano do użytku 16,3 tys. mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła w tym czasie o 3,6 proc. do 13,4 tys. mieszkań.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boom w mieszkaniówce. Zdrożało prawie wszystko co potrzebne do budowy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 10:01
W 2018 roku wzrosły ceny większości materiałów budowlanych - podała Grupa PSB. Najbardziej zdrożały płyty OSB - o blisko 28 proc., oraz materiały do budowy ścian i kominów - o 13,5 proc. Za cement i wapno płacono o 4,1 proc. więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostre hamowanie w budownictwie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:58
Mimo, że w większości styczniowe dane z polskiej gospodarki są lepsze od oczekiwań - drastycznie zwolniła produkcja budowlano-montażowa. Ekonomiści prognozują spowolnienie w funduszach unijnych i więcej upadłości firm budowlanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce wprowadzić przedawnienie dla samowoli budowlanych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 11:52
Rząd chce wprowadzić termin przedawnienia dla samowoli budowlanych. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował w Jedynce, że termin ten wynosiłby 20 lat.
rozwiń zwiń