more_horiz
Gospodarka

Przekształcenie użytkowania na własność: bonifikaty wg stawek samorządowych. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 16:51
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Nowelizacja pozwala na zrównanie stawek procentowych bonifikat gruntów skarbowych z samorządowymi.
Nowelizacja zrównuje stawki procentowe bonifikat gruntów skarbowych z samorządowymi
Nowelizacja zrównuje stawki procentowe bonifikat gruntów skarbowych z samorządowymi Foto: pixabay

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów ma m.in. pozwolić na zrównanie stawek procentowych bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu udzielanych przez jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa.

Wyższa bonifikata uchwalona przez samorząd zostanie automatycznie „przeniesiona” przez wojewodę na grunty skarbowe

Jeżeli lokalny samorząd zdecyduje o wyższej bonifikacie niż 60 proc. proponowanych przez Skarb Państwa, to automatycznie na tym terenie zostanie ona podwyższona przez wojewodę do "samorządowego" poziomu.

Jednolite zasady przekształcenia gruntów pod garażami

Nowelizacja ujednolica też zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi.

Samorządom daje możliwość udzielenia bonifikaty na przekształcenie gruntów pod garażami, czy miejscami postojowymi w sposób jednoznaczny, natomiast na gruntach Skarbu Państwa takie bonifikaty będą wynikały wprost z ustawy.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność możliwe od 1 stycznia 2019 r.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność.

W Polsce jest 2,5 mln nieruchomości podlegających przekształceniu

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 500 tys. właścicieli nieruchomości na gruntach Skarbu Państwa, kolejnych ok. 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samorządy same mają zdecydować o wysokości bonifikaty przekształceniowej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 11:02
Proponujemy, by samorządy skorzystały z możliwości, jakie daje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych i udzielały bonifikat - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą równe bonifikaty przekształceniowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:22
Ministerstwo inwestycji i rozwoju popiera korzystne dla właścicieli nieruchomości zapisy w nowelizacji ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Senackim projektem nowelizacji zajmą się połączone komisje sejmowe.
rozwiń zwiń