Deweloper bankrutuje: jak walczyć o swoje prawa?

2017-09-04, 20:28

Deweloper bankrutuje: jak walczyć o swoje prawa?
Ustawa przewiduje, że w ciągu 30 dni od ogłoszenia upadłości grupa nabywców może złożyć własną propozycję sposobu zaspokojenia ich roszczeń.Foto: Pixabay

Mimo ustabilizowania się rynku nieruchomości w ostatnich latach, zawsze musisz liczyć się z ryzykiem ogłoszenia upadłości przez dewelopera. Co wtedy robić, radził w Polskim Radiu 24 mecenas Michał Węgliński z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

Posłuchaj

Jak bronić swoich praw i pieniędzy, gdy deweloper zbankrutuje, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 mecenas Michał Węgliński z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśla, przy ogłoszeniu upadłości są dwie kwestie bardzo ważne dla dalszego postępowania.

Ważny termin ogłoszenia upadłości

Po pierwsze termin zgłoszenia przez nabywców lokali ewentualnych propozycji układowych. Ustawa przewiduje, że w ciągu 30 dni od ogłoszenia upadłości grupa nabywców może złożyć własną propozycję sposobu zaspokojenia ich roszczeń.

Jak dodaje, takie uprawnienie przysługuje 20 procentom nabywców danego przedsięwzięcia.

Podkreśla, że warto pamiętać, że termin zaczyna się od  dnia ogłoszenia upadłości.

Można się domagać zwrotu wpłaconych środków

W samym procesie upadłości jest kilka scenariuszy.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia, całość ma tworzyć system ochrony nabywców lokali, niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy.

Budowa może być nadal prowadzona, ale jeśli budowa nie będzie kontynuowana, to nabywcom lokali przysługuje prawo zwrotu tych środków, które w wykonaniu umowy deweloperskiej wpłacili na rzecz dewelopera.

Jak dodaje, o tym decyduje sędzia komisarz, priorytetem dla ustawodawcy jest ochrona nabywców lokali.

Ostatnio - po kilku latach od ogłoszenia upadłości przez dewelopera klienci Twój Nowy Dom Development uzyskają wreszcie prawo własności mieszkań.

W ostatnich dniach doszło bowiem do wykonania przez syndyka układu zawartego w postępowaniu upadłościowym tegoż dewelopera.

Taki sposób zaspokojenia ich roszczeń przewidywał układ, zawarty na mocy przepisów o tzw. upadłości deweloperskiej.

Była to trudna i niestety bardzo długa droga, ale udało się. Stosowane bowiem w sprawie regulacje dotyczące upadłości deweloperskiej nie zapewniały odpowiedniego poziomu ochrony prawnej nabywcom lokali.

Nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2016 r. , położyła zdecydowany nacisk na restrukturyzację, a więc działania zmierzające do utrzymania przedsiębiorstwa upadłego - również dewelopera.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

Wróć do strony głównej