X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost cen w sklepach i bankach. UOKIK przyjrzy się podwyżkom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:22
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę rosnące ceny niektórych produktów spożywczych oraz opłaty ponoszone przez klientów przy kredytach i pożyczkach. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uważa, że są one nieuzasadnione.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Mariola Anna SShutterstock.com.

- W ubiegłym tygodniu radykalnie wzrosły ceny np. mięsa drobiowego i pieczywa. W ciągu 2-3 tygodni ceny niektórych produktów żywnościowych rosły o 40-100 proc. - poinformował prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. 

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
UOKiK sprawdzi ceny produktów rolnych. Jan Krzysztof Ardanowski: nie ma powodów do podwyżek

Szef UOKiK pytany w audycji money.pl o kontrole cen żywności wyjaśnił, że urząd rozpoczął ich monitorowanie.

- Z jednej strony monitorujemy produkty w sklepach tradycyjnych, stacjonarnych, a z drugiej - w internecie - wyjaśnił.

Ceny niektórych produktów spożywczych wzrosły nawet o 100 procent

Powiedział, że np. w ubiegłym tygodniu radykalnie wzrosły ceny mięsa drobiowego, niektóre kategorie warzyw, pieczywo.

- Te wzrosty gospodarczo wcale nie są uzasadnione. Nie jest uzasadnione to, że w ciągu 2-3 tygodni produkty żywnościowe rosły o 40 czy niektóre 100 proc. - zaznaczył.

Niewielka grupa przedsiębiorców próbuje wykorzystać okres koronawirusa

Według Chróstnego, ta sytuacja pokazuje, że jest "pewna niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców", którzy próbują wykorzystać sytuację w sposób nieuczciwy, żeby dodatkowo się wzbogacić.


Dodał, że UOKiK jest w stałym kontakcie z Polską Izbą Handlu, Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji i m.in. sieciami handlowymi.

- Jasny sygnał, jaki otrzymały, to żeby trzymać ceny na poziomie z lutego" - mówił.

Ceny zawyżane nie tylko w sklepach, ale i w internecie

Szef UOKiK powiedział, że zawyżanie cen to problem zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych.

- To dotyczy różnych kategorii produktów - w internecie to przede wszystkim produkty z kategorii nieżywnościowych - środki ochrony indywidualnej - wskazał. Dodał, że wzrosły też ceny niektórych wyrobów farmaceutycznych do produkcji leków.

Mechanizmy powstrzymujące nieuzasadnione wzrosty cen zapisane w Tarczy antykryzysowej

Zaznaczył, że maksymalne ceny i marże dla produktów i usług, czyli mechanizm regulacyjny zapisany w Tarczy antykryzysowej, to narzędzie tymczasowe.

- Ma zatrzymać nieuczciwe praktyki drenażu kieszeni konsumentów - podkreślił.

Uwaga też na koszty pozaodsetkowe pożyczek konsumenckich

Chróstny odniósł się też do propozycji z Tarczy antykryzysowej, dotyczącej ograniczenia kosztów pozaodsetkowych przez banki.

PAP Zbigniew Ziobro 4 1200.jpg
Zbigniew Ziobro ze skargą nadzwyczajną w SN. Chodzi o sprawę lichwiarskiej pożyczki

- Dotyczy to produktów, które są oferowane w ramach ustawy o kredycie konsumenckim. Są to nie tylko kredyty konsumenckie, ale także pożyczki - wskazał. Wyjaśnił, że koszty odsetkowe stanowią dominującą pozycję kosztów, jakie płaci konsument.

Koszty pozaodsetkowe to wszystkie opłaty dodatkowe, których bank żąda od kredytobiorcy, poza wyznaczonym oprocentowaniem. Składają się na nie: marża lub prowizja banku, opłata przygotowawcza oraz opłata związana z ubezpieczeniem kredytu. Co ważne, zgodnie z obowiązującym prawem, maksymalna kwota opłat pozaodsetkowych nie może być wyższa niż całkowita kwota kredytu.

UOKiK chce aby koszty pozaodsetkowe zostały zmniejszone

- Koszty pozaodsetkowe są mechanizmem, który dostarcza największych korzyści, dochodów. Naszym postulatem jest zmniejszenie ich do 1/5 - podkreślił.

- Chodzi o to, jak mówił, że przy produktach do 30 dni koszty odsetkowe to 5 proc., a nie, jak obecnie 26 proc. A powyżej 30 dni te koszty odsetkowe mogłyby rosnąć od 15 do 21 proc. w skali roku, ale nie więcej niż 45 proc. jeśli chodzi o produkty na dłuższy okres - wyjaśnił.

Przypomniał, że chodzi o rozwiązania tymczasowe, na 2-3 miesiące.

- Zależy nam na tym, żeby konsumenci nie wpadli w pułapkę zadłużenia w sytuacji, gdy ich dochody maleją, bądź gdy czasowo tych dochodów z powodu braku pracy, zleceń nie uzyskują - podkreślił.

Dodał, że celem tych rozwiązań jest, by firmy tworzące te produkty finansowe wychodziły naprzeciw potrzebom konsumentów, "pozwalając im przetrwać bez pułapki zadłużenia ten trudny okres 2-3 najbliższych miesięcy, kiedy jest epidemia i występują zawirowania na rynku gospodarczym".

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK sprawdza, czy banki uczciwie udzielają "wakacji kredytowych"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 13:00
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdza zasady, na jakich banki udzielają wakacji kredytowych - poinformował w środę Urząd. Do UOKiK docierają sygnały, że niektóre banki próbują wykorzystywać trudną sytuację, w jakiej znaleźli się klienci z powodu epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje kredytowe w Santander Banku. Jest decyzja sądu ws. spornych zapisów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 11:57
Sąd zdecydował, że bank Santander nie może stosować postanowień aneksów umów odnoszących się do wakacji kredytowych zawierających potwierdzenie przez klienta wysokości bezspornego zadłużenia względem banku - poinformował Rzecznik Finansowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK wszczyna postępowanie ws. Biedronki. Chodzi o oznakowanie warzyw i owoców

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:00
UOKiK wszczyna postępowanie wobec właściciela Biedronki spółce Jeronimo Martins Polska. Chodzi o błędne oznakowanie kraju pochodzenia warzyw i owoców, które są sprzedawane w tej sieci. Te, według regulatora, wprowadzają w błąd konsumentów i naruszają ich zbiorowe interesy.
rozwiń zwiń