X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Masz kredyt i tracisz pracę? Zobacz, jak się ratować

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 23:20
Masz kredyt i straciłeś pracę? Nie jest tak źle - w praktyce banki wolą nam pomagać w spłacie kredytu, tak, abyśmy go spłacili, chociażby później – niż miałyby rozpoczynać cała procedurę przejęcia nieruchomości, ponieważ są to dla nich dodatkowe koszty.
Audio
  • Red. Hanna Uszyńska rozmawia z Jarosławem Sadowskim z Expandera.
Masz kredyt i tracisz pracę? Zobacz, jak się ratować
Foto: Glow Images/East News

Kredyt, zwłaszcza kredyt hipoteczny, bywa nieodzowny. Szczególnie wtedy, gdy chcemy kupić mieszkanie, a nie dysponujemy odpowiednim zapasem gotówki. Są jednak osoby, które od zaciągnięcia takiego zobowiązania powstrzymuje obawa związana z możliwością utraty pracy, a co za tym idzie  – dochodów.

Nie mamy pracy, a mamy kredyt do spłacenia

– Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Oczywiście najlepiej, jeżeli wcześniej przewidzimy, że coś takiego może się zdarzyć i przygotujemy się do tego. Warto, już spłacając kredyt odkładać, nawet niewielkie kwoty, żeby stworzyć sobie  „poduszkę bezpieczeństwa”. Dobrze, żeby tych pieniędzy starczyło nam na minimum trzy miesiące, nie tylko na spłaty  rat, odsetek, ale także na koszty utrzymania. Jest to zabezpieczenie na okres, oczywiście szacowany, szukania nowej pracy  –  podkreśla Jarosław Sadowski z Expandera.

Co można zrobić, gdy jednak nie mamy żadnych zasobów

– Jeżeli nie mamy oszczędności, albo skończyły nam się pieniądze,  dalej nie mamy pracy, a kredyt trzeba spłacać – warto pójść do banku i to jeszcze zanim zaczniemy się opóźniać ze spłatą. Trzeba wówczas poinformować, co się dzieje i bank może nam zaproponować kilka różnych sposobów, które pomogą w takiej sytuacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wydłużenie okresu kredytowania. Jeżeli bank się zgodzi, żeby np. wydłużyć ten okres z 10 do 15 czy 20 lat, to wtedy rata bardzo istotnie spadnie i możemy sobie dzięki temu poradzić w tym trudnym czasie, a gdy znajdziemy pracę i będziemy mieli dochody, to możemy nadpłacić taki kredyt wcześniej i znowu nam się skróci ten okres kredytowania – wylicza ekspert.

Jest też inna możliwość, w sytuacji gdy już zupełnie nie mamy pieniędzy, możemy spróbować zawiesić spłatę takiego kredytu. Niestety, nie zawsze banki się na to godzą, a czasami godzą się tylko i wyłącznie na zawieszenie kapitału, co niewiele pomaga w tym początkowym okresie spłaty, kiedy w racie jest więcej odsetek niż kapitału, ale warto próbować, warto negocjować.

Czy z bankiem można łatwo się dogadać

– Mogłoby się wydawać, że bankom się nie opłaca żeby nam pomagać. Ale w praktyce wolą one nam pomagać,  żebyśmy ten kredyt spłacili, chociażby później niż miałyby rozpoczynać cała procedurę przejęcia nieruchomości, ponieważ są to dodatkowe koszty. Jeżeli będziemy bank traktowali fair, mówili otwarcie jaka jest sytuacja, to wtedy bank też będzie fair wobec nas. Natomiast jeżeli będziemy uciekali od odpowiedzialności, to spodziewajmy się  tego, że bank wypowie nam umowę kredytowa, z dnia na dzień każe spłacić całe zadłużenie, co zazwyczaj kończy się zajęciem nieruchomości i sprzedażą jej przez bank, a nie odbywa się po najlepszych cenach, dlatego że chce to zrobić jak najszybciej  – tłumaczy Jarosław Sadowski z Expandera.

Czy możemy się ubezpieczyć od utraty pracy

– W wielu przypadkach, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, jest też oferta ubezpieczenia na wypadek utraty pracy. Co zazwyczaj gwarantuje nam, że gdy stracimy pracę i udokumentujemy to, tzn. pokażemy zaświadczenie z urzędu pracy, że mamy status bezrobotnego, to wtedy przez 3, 6 czy 12 miesięcy ubezpieczyciel może spłacać za nas raty. Jeżeli nie zrobiliśmy tego przy zaciąganiu kredytu, można takie ubezpieczenie zorganizować w trakcie spłaty. Zwłaszcza, że koszty takiego ubezpieczenia nie są duże, dlatego warto myśleć o tym zanim coś się stanie. Jeżeli umowa jest już wypowiedziana, albo wiemy że niebawem to nastąpi, wówczas jest już za późno, aby się ubezpieczać – zauważa ekspert.

Ważne!

Ubezpieczenie obejmuje na ogół sytuację, gdy zwolnienie nie następuje z winy kredytobiorcy. Nie dotyczy to natomiast okoliczności, gdy to klient złoży wypowiedzenie lub gdy rozwiązano umowę  za porozumieniem stron, z wyjątkiem zwolnień grupowych.

Opr. MB

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyty gotówkowe popadają w niełaskę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 15:05
Jeśli myśliszo zadłużeniu się, to pośpiech jest wskazany - w trzecim kwartale banki zmieniają podejście do udzielania kredytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz kredyt i straciłeś pracę? Ekspert: nie wpadaj w panikę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 14:39
Utrata pracy, kiedy na głowie mamy kredyt do spłacenia, wydaje się sytuacją bez wyjścia. W takim przypadku najważniejsze to nie wpadać w panikę - radzą eksperci.
rozwiń zwiń