X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jak oszczędni są Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 13:02
Polacy nie należą do najbardziej oszczędzających nacji. Jak wynika z badań, tylko 50 proc. z nas odkłada pieniądze, większość raczej na bliskie i bieżące potrzeby czy cele - np. na podróże, remonty mieszkań czy zakup auta.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Have a nice day Photo/Shutterstock.com

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), 50 proc. Polaków zadeklarowało, że regularnie oszczędza, a 41 proc. wskazało, że ma zamiar oszczędzać w przyszłości. Polacy najczęściej oszczędzają na podróże (42 proc.), remonty mieszkań (37 proc.), zakup auta (34 proc.) oraz zdrowie lub leczenie i zakup nieruchomości (po 28 proc.).

"Oszczędzanie" maleje z wiekiem - oszczędzają przede wszystkim młodzi

Grupą wiekowa, w której odsetek oszczędzających jest najwyższy to osoby u progu dorosłości (18-24 lata) – jest ich 63 proc. Z badania wynika, że tendencja do oszczędzania maleje z wiekiem.

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Lokaty już nieopłacalne. Bartosz Turek: "Posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów"

W ocenie ekspertów Izby, wyniki te są zaskakujące, gdyż zazwyczaj z regularnym odkładaniem środków kojarzono starsze roczniki, które mają zaspokojone podstawowe potrzeby i mogą sobie pozwolić na oszczędzanie.

Oszczędzamy przede wszystkim na podróże. Na emeryturę w dalszej kolejności

Jeśli chodzi o cele, na które oszczędzają Polacy, to najczęściej wskazywano podróże - 42 proc., remonty mieszkań - 37 proc., zakup samochodu - 34 proc., zdrowie i leczenie - 28 proc., zakup nieruchomości - także 28 proc., edukację własną, dzieci lub wnuków 23 proc. oraz emeryturę - 21 proc.

Oprocentowanie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych w bankach mało satysfakcjonujące

Autorzy badania zauważyli również, iż zdaniem ankietowanych oprocentowanie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych nie jest satysfakcjonujące dla klientów banków. Jedynie 22 proc. badanych wskazało, że jest zadowolonych z wysokości oprocentowania ROR-ów, natomiast niemalże dwa razy tyle Polaków (43 proc.) uważa, że oprocentowanie ich kont nie jest satysfakcjonujące.

Badanie ilościowe i jakościowe łącznie zrealizował Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w maju tego roku. Badano Polaków w wieku 18-65, grupę reprezentatywną dla ludności Polski ze względu na wiek, płeć, poziom wykształcenia i region kraju, o minimum średnim dochodzie na głowę w gospodarstwie domowym, i minimum średnim wykształceniu.


PAP, jk

Czytaj także

Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:41
Prognozy się potwierdziły, w niepewnym pandemicznym 2020 Polacy kupili niemal dwa razy tyle złota inwestycyjnego co rok wcześniej. To nie koniec boomu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wzmaga czujność finansową Polaków: mniej wydajemy, więcej oszczędzamy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:38
Pandemia koronawirusa ma wpływ na zachowania finansowe Polaków. Mimo że w większości oceniamy, że dobrze zarządzamy naszymi pieniędzmi, to staramy się mniej wydawać i bardziej oszczędzać, nie robimy nieprzemyślanych zakupów - wynika z badania Think Forward Initiative.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną oszczędności Polaków i firm na kontach. Ekonomista: to przełoży się na wzrost gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 10:30
- Wysoki poziom depozytów gospodarstw domowych i firm powinien się przełożyć na szybki wzrost konsumpcji, a w przyszłości na wzrost inwestycji - uważa główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obligacje - lekarstwo na inflację

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:31
Jeżeli ktoś jest w stanie zaoszczędzić miesięcznie niewiele, np. 50, 100 lub 150 złotych, to ma kłopot, co zrobić z tymi pieniędzmi. Czy włożyć w przysłowiową skarpetę, bo w obecnych czasach nie opłaca się zanieść takich pieniędzy do banku. - Nie dość, że inflacja jest jedną z najwyższych w Europie, to stopy procentowe są bardzo niskie - mówi ekspert finansowy Tomasz Jaroszek.
rozwiń zwiń