X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Surowce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:37
Handel towarami jest tak stary jak gospodarka. W Sumerze gliniane tabliczki wskazywały liczbę glinianych żetonów znajdujących się w każdym zapieczętowanym naczyniu, a kupiec dostarczał określoną liczbę kóz. Gliniane tabliczki, które zawierały kwotę, czas i datę, uderzająco przypominają dzisiejsze kontrakty terminowe na towary. W miarę upływu czasu handlowcy towarowi doskonalili się, co w końcu doprowadziło do handlu złotem, srebrem i innymi metalami. Wraz ze wzrostem cen towarów ta alternatywna do tradycyjnych akcji i obligacji klasa aktywów przyciąga uwagę inwestorów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/GreenTree

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których warto dodać element surowcowy do portfela inwestycyjnego.

Towary mogą zminimalizować zmienność portfela. Pogoda, polityka czy globalna produkcja mogą wpływać na stopę zwrotu z towarów, więc historyczna korelacja towarów z tradycyjnymi aktywami jest niska. 

Czytaj także:
wydobywanie ropa naftowa maszyna 1200.jpg
OPEC+ zwiększa wydobycie ropy naftowej. Na początek o 400 tys. baryłek dziennie

Towary mogą być też zabezpieczeniem przed inflacją. Związek towarów ze wzrostem cen jest jednak złożony i warto taką korelację przeanalizować przed zakupem konkretnego aktywa.

Towary mogą być aktywami przechowywanymi w formie fizycznej. W wielu przypadkach istnieje na nie popyt związany z koniecznością wytwarzania różnych dóbr w gospodarce. Wraz z rosnącym popytem może pojawić się potencjał wzrostu cen.

Jak inwestować w surowce?

Fundusze zbiorowego inwestowania. Fundusze towarowe inwestują w surowce lub podstawowe produkty rolne. W puli inwestycji mogą kryć się metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, surowce energetyczne, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny, oraz towary rolne, takie jak pszenica. Fundusze towarowe mogą również inwestować w spółki, które produkują te towary.

Czytaj także:
PGNiG-1200x1200_01a02.jpg
Co wpływa na ceny gazu ziemnego?

Fundusze ETF. Towarowy ETF to fundusz typu ETF (exchange-traded fund), inwestujący w fizyczne towary takie jak dobra rolne, zasoby naturalne i metale szlachetne. Towarowy ETF jest zwykle skoncentrowany albo na jednym towarze przechowywanym fizycznie, albo na inwestycjach w kontrakty terminowe na towary. Występują również fundusze ETF z dźwignią, które odzwierciedlają zmianę ceny towaru z mnożnikiem specyficznym dla danego ETF-a.

Kontrakty terminowe. Kontrakt terminowy na towary jest umową kupna lub sprzedaży określonej ilości towaru po określonej cenie w określonym dniu w przyszłości. Kontrakty terminowe na towary mogą być używane do zabezpieczenia lub ochrony pozycji inwestycyjnej albo do obstawiania kierunku ruchu aktywów bazowych. Transakcje kontraktami terminowymi zawierane są na giełdach i jest to rozwiązanie zarezerwowane dla inwestorów z dużym kapitałem.

Niebezpośrednią, ale często praktykowaną formą zarabiania na wzrostach cen surowców jest kupowanie akcji i obligacji producentów towarów. Wielu z nich należy do indeksu S&P 500, np. gigant naftowy Exxon Mobil Corp. Inne duże spółki produkujące surowce to firmy spoza USA. Grupa BHP (BHP) z siedzibą w Melbourne w Australii działa w ponad tuzinie krajów i wydobywa różne surowce, od ropy i gazu, po węgiel, miedź i rudę żelaza - jest to jeden z przykładów akcji towarowych, które obejmują swoim zasięgiem cały świat. Na rodzimym rynku mamy na przykład KGHM, który wydobywa miedź.

PolskieRadio24.pl/ investopedia/ usnews/ mib

Czytaj także

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:51
W roku 2020 liczba rachunków maklerskich na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zwiększyła się o ponad 84 tys., w porównaniu z rokiem poprzednim. Udział inwestorów indywidualnych w obrotach GPW się podwoił, a obroty całej giełdy wzrosły o ponad 50 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestujemy w klasykę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:00
Kto z fanów motoryzacji choć przez chwilę nie marzył o klasycznym, ponadczasowym aucie? Okazuje się, że inwestycja w samochód może stać się świetną lokatą kapitału!
rozwiń zwiń