X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lokaty już nieopłacalne. Bartosz Turek: "Posiadacze lokat nie mają co liczyć na realne zyski z depozytów"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 16:34
- Po uwzględnieniu inflacji standardem będzie strata na poziomie 2-4 proc. rocznie i to co najmniej do 2023 roku - ocenił we wtorkowym komentarzu główny analityk HRE Investments, Bartosz Turek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kanchana_koyjai/Shutterstock

Jak wynika z szacunków HRE, ktoś, kto na początku 2016 roku założył przeciętną roczną lokatę, a potem odnawiał swój depozyt na kolejne roczne okresy przez 5 lat, stracił 4,3 proc. kapitału.

O zysku z lokat decydują nie tylko stopy procentowe, ale i podatki

- Wybór momentu startowego nie jest tu przypadkowy. Już bowiem od przełomu lat 2015/16 osoby, które zakładały roczne depozyty, musiały się liczyć z tym, że inflacja coraz szybciej pochłaniała siłę nabywczą kapitału. Działo się to szybciej, niż banki dopisywały odsetki do oszczędności. Swoje "trzy grosze" dorzuca też fiskus, który żąda podatku od wszelkich odsetek naliczanych przez banki. Efektem jest wspomniane 4,3 proc realnej straty przez pięć lat oszczędzania” - twierdzi Turek.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Kredyty nie zdrożeją - RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian. Referencyjna nadal 0,10 proc.

Za pieniądze na lokacie kupimy mniej niż 5 lat temu

Zdaniem analityka jeśli ktoś w 2016 roku miał 10 tys. zł i postanowił zdeponować je w banku, to po pięciu latach, pomimo doliczenia do tego kapitału prawie 700 złotych odsetek, i tak w sklepie za wszystkie te pieniądze może dziś kupić tyle rzeczy, co w 2016 roku za około 9570 złotych. To znaczy, że nasz hipotetyczny oszczędzający za swoje pieniądze wraz z odsetkami może kupić dziś mniej niż za kapitał, który miał w kieszeni w 2016 roku.

Turek zwraca uwagę, że ostatnie miesiące przyniosły z jednej strony spadek oprocentowania depozytów, a z drugiej wyższą inflację. Oznacza to, że szybciej niż przed rokiem rosną ceny w sklepach, punktach usługowych czy na stacjach benzynowych.

Podwyżka stóp procentowych nie poprawi sytuacji ciułaczy

Jego zdaniem ewentualne podwyżki stóp procentowych mogłyby nieznacznie zwiększyć oprocentowanie lokat.

- Tak jak dziś przeciętne oprocentowanie rocznego depozytu wynosi około 0,1 proc. - 0,2 proc., to za rok może to być około 0,5 proc. - 0,7 proc. Efekt tego taki, że osoby, które roczne lokaty zakładać będą w roku bieżącym i przyszłym, mogą mieć nadzieję, że ich oszczędności będą konsumowane przez inflację wolniej niż dziś, ale i tak powinny spodziewać się realnych strat na poziomie od 2,5 proc. do 3 proc. w skali roku - twierdzi Turek.

PAP, jk

Czytaj także

Koronawirus nie oszczędził sektora bankowego. Zobacz, jak banki radzą sobie w dobie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:35
Koronawirus, a właściwie jego gospodarcze skutki oznaczające utrzymywanie niskich stóp procentowych, czy zmniejszenie akcji kredytowej oraz duże obciążenia związane z kredytami frankowymi, oznaczają dla banków ostrą walkę o zachowanie rentowności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ujemne oprocentowanie depozytów? Prezes UOKiK przedstawił swoje obawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 14:19
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodał, że ujemne oprocentowanie lokat byłoby bezpodstawne prawnie i szkodliwe dla gospodarki. Warto wiedzieć, że wprowadzenie tego rozwiązania powoduje, że posiadacz depozytu dopłaca do przechowywania kapitału.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ultraniskie stopy proc. wyzwaniem dla banków". Znamy raport ZBP o darmowych usługach bankowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:23
Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym - napisał ZBP w raporcie o sytuacji ekonomicznej banków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znowu nie boją się kredytów. Pożyczają pieniądze na mieszkania oraz konsumpcję, korzystają na tym banki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 13:15
Sektor bankowy wychodzi z koronawirusowego dołka - jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego, na koniec maja ich wynik finansowy był o ponad 70 proc. wyższy niż przed rokiem. To efekt powrotu Polaków do zakupów, tak konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych.
rozwiń zwiń