X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Borys: w ciągu weekendu bitcoin stracił blisko jedną piątą wartości. Zalecana jest ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:27
Przy inwestycjach w bitcoina zalecana jest "ostrożność i nie angażowanie istotnej części swoich oszczędności" - zwrócił uwagę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w ciągu weekendu bitcoin stracił blisko jedną piątą swojej wartości.
bitcoin - wirtualna waluta
bitcoin - wirtualna waluta Foto: pixabay.com

Tym samym zasadne okazały się obawy o kondycję tej kryptowaluty, o czym pisaliśmy już kilka dni temu na stronach naszego portalu w materiale: Uwaga na drożejącego bitcoina: analitycy mówią o "toksycznym naparze" i "spienionych aktywach".

Bitcoin stracił 11 proc. swojej wartości

Bitcoin, czyli największa kryptowaluta na świecie, odnotował spadek wynoszący ponad 11 proc. swojej wartości. Eter, który jest drugą po bitcoinie pod względem wielkości wirtualną walutą, stracił na wartości 15 proc. do poziomu 1,1 tys. dol. za token.

Z rynku „wyparowało” ok. 170 mld dolarów

Serwis internetowy amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC w poniedziałek podał, iż z całego rynku kryptowalutowego w związku z gwałtownym spadkiem wartości bitcoina zniknęło ok. 170 mld dol.


bitcoin free 1200.jpg
Uwaga na drożejącego bitcoina: analitycy mówią o "toksycznym naparze" i "spienionych aktywach"

Jego wartość po weekendzie szacowana jest na 959,5 mld dol., podczas gdy zaledwie dobę wcześniej analitycy związani z firmą Coinmarketcap oceniali ją na ok. 1,1 bln dol.

"Kurs Bitcoin stracił przez weekend blisko 1/5, spadając z 42 tys. dol. do 33 tys. dolarów. Spekulacja na tym cyfrowym tulipanie kwitnie! Ponownie zalecam ostrożność i nie angażowanie w Bitcoin istotnej części swoich oszczędności. Polecam za to regularne inwestowanie z @Moje_PPK" - napisał w poniedziałek na Twitterze szef PFR.

Mimo spadku wartości bitcoin wciąż najcenniejszy

CNBC zauważa, że mimo gwałtownego spadku wartość bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy wciąż jest o 340 proc. większa, a ubiegłotygodniowy rekordowy wynik 42 tys. dol. za token to największa wartość tej kryptowaluty od początku jej istnienia.

Analitycy uważają, że bitcoin wciąż ma szansę na duże wzrosty, ale…

Bank JPMorgan w swoim ostatnim opracowaniu badawczym wskazywał, że w dalszej perspektywie wartość bitcoina może osiągnąć nawet 146 tys. dol. za token, dzięki temu, że kryptowaluta konkuruje ze złotem wśród inwestorów. Jednocześnie analitycy banku podkreślili, że tak duży wzrost wartości bitcoina jest możliwy tylko wtedy, gdy ta znana z dużych wahań kursowych kryptowaluta osiągnie większą stabilność.


giełda1200.jpg
Debata ekspertów: pandemia wzmocniła alternatywne formy lokowania kapitału

Przed ryzykiem ostrzegały też polskie instytucje finansowe: NBP i KNF

Przed ryzykiem związanym z inwestycjami w kryptowaluty ostrzegały również Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego, które wielokrotnie zwracały uwagę, iż wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa i nie są prawnym środkiem płatniczym.

Jak podkreśliły obie instytucje, obrót kryptowalutami w Polsce nie narusza prawa krajowego, jednakże ich posiadanie wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, takimi jak utrata środków z powodu kradzieży np. podczas cyberataku, a także brak gwarancji i powszechnej akceptowalności. Istotnym zagrożeniem jest również ryzyko możliwości oszustwa, które według krajowych regulatorów może przybierać charakter piramidy finansowej i prowadzić do utraty środków finansowych inwestorów.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek kryptowalut przekroczył wartość biliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:30
Jak informuje agencja Reuter, łączna wartość rynkowa wszystkich kryptowalut wzrosła po raz pierwszy w historii powyżej 1 biliona dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga na drożejącego bitcoina: analitycy mówią o "toksycznym naparze" i "spienionych aktywach"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:18
Drożejący bitcoin, który dzisiaj wyceniany jest już na ponad 40 tys. dolarów, nie wszystkich cieszy. Analitycy z Wall Street ostrzegają, że tak giełdy jak i rynek walutowy, w tym kryptowalut, czeka duża korekta. W ich analizach zaczęły się pojawiać takie sformułowania jak: bańka spekulacyjna, "spienione aktywa" czy "toksyczny napar".
rozwiń zwiń