X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 11 mld zł długów. W Polsce nie maleje problem z alimentami dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 13:15
Dotyczy on olbrzymich zaległości z wypłatą świadczeń niesolidnych rodziców, zatem w większości dzieci nie mogą liczyć na prezenty związane ze świętami czy imieninami.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Africa Studio/Shutterstock

Zaległości dłużników alimentacyjnych wobec własnych dzieci wynoszą prawie 11,3 mld zł - wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Na koniec listopada w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znalazło się 274 tys. osób zobowiązanych do łożenia na swoje dzieci, z tego 96 proc. przypadków to ojcowie.

Jak wyjaśnia Halina Kochalska z BIG InfoMonitor, to "tylko część tego smutnego obrazu, ponieważ do rejestru trafiają głównie osoby zgłaszane przez gminy za to, że w wypłacie świadczenia na dziecko wyręcza je Fundusz Alimentacyjny.

11,3 mld zł alimentacyjnych długów

Wpis do rejestru jest jedną z form restrykcji i dochodzenia należności przez państwo. Łączne zaległości dłużników alimentacyjnych widniejących w BIG InfoMonitor wynoszą prawie 11,3 mld zł, a przeciętna zaległość przekracza 41 tys. zł.

Według szacunków problem dotyczy w Polsce około miliona dzieci.

Dwie trzecie osób mających płacić alimenty zapomina również o podarunkach świątecznych czy urodzinowych

Wyniki badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor wśród rodziców samodzielnie wychowujących dzieci wskazują, że gwiazdkowy prezent od rodzica, który nie chce płacić na utrzymanie potomstwa, dostanie co ósme dziecko.

alimenty1200.jpg
Długi alimenciarzy. Zaległości przekraczają 11 mld zł

Na taki gest decyduje się 13 proc. niepłacących alimentów ojców lub matek. Inną ważną okazją są urodziny dziecka (16 proc.), a na trzecim miejscu jest Dzień Dziecka, który mobilizuje 12 proc. dłużników alimentacyjnych.

– Koniec końców, tylko 31 proc. rodziców niepłacących na dzieci daje im przy większych okazjach pieniądze lub prezenty. Zdecydowana większość - 69 proc., całkowicie ignoruje swoich potomków – podkreśla ekspert z BIG InfoMonitor.

Dyscyplinowaniu dłużników ma pomóc nowe prawo

Halina Kochalska przypomniała, iż w tym roku, w grudniu pozbawione alimentów rodziny dostały prezent w postaci wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych – pracodawcy zatrudniający dłużników alimentacyjnych bez umowy narażają się na kary finansowe.

W kodeksie pracy rozszerzony został katalog kar i wykroczeń wymierzony przeciw pracodawcom, którzy zatrudnią "na czarno" lub zatajają wysokość wynagrodzenia podwładnych i w ten sposób pozwalają osobom uchylającym się od płacenia alimentów unikać płacenia zobowiązań. Teraz mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 1,5 tys. do 45 tys. zł.

Uchylanie się rodziców od płacenia alimentów, to – jak wynika z danych Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor – problem w całej Polsce. Największe zaległości mają niepłacący rodzice z województwa śląskiego, gdzie liczba dłużników na koniec listopada to ok. 36 tys. osób, a kwota zaległości – blisko 1,4 mld zł. Drugie jest Mazowsze z 30,1 tys. dłużników i zaległościami przekraczającymi 1,3 mld zł, a trzeci Dolny Śląsk (27,1 tys. osób i 1 mld zł).

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, jk