X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Już 3 mln zł zwrócono za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:04
Pierwsze wypłaty z Turystycznego Funduszu Zwrotów za odwołane z powodu epidemii wycieczki przekroczyły 3 mln zł - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, New Africa

Jak jednocześnie informuje, w dużej części wniosków pojawiły się liczne rozbieżności, stąd ich weryfikacja może wydłużyć czas zwrotu środków do 4 miesięcy.

Już 3 mln złotych trafiło do kieszeni turystów, którym koronawirus pokrzyżował plany

- Pierwsze wypłaty za imprezy odwołane z powodu pandemii z Turystycznego Funduszu Zwrotów opiewają na kwotę ponad 3 mln zł, a realizacje kolejnych będą zlecane w następnych dniach, wśród nich jest duża pula wypłat opiewająca na kilkadziesiąt milionów zł – powiedział PAP rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Damian Ziąber.


WALIZKI TURYSTYKA.jpg
Zobacz, jak odzyskać pieniądze za wycieczki odwołane z powodu pandemii. UFG już przyjmuje wnioski

Weryfikacja wniosków nie jest łatwa, jest w nich sporo błędów  i pomyłek

Dodał, że wypłaty są realizowane według wskazań podróżnych i w kwotach przez nich wykazanych, których wysokości są bardzo różne.

Według rzecznika, w dużej części wniosków złożonych zarówno przez podróżnych, jak i organizatorów, wystąpiły braki zgodności danych uniemożliwiające na tym etapie, połączenie wniosków podróżnego z danymi przekazanymi przez przedsiębiorcę.

Wiele danych we wnioskach wymaga korekty. To przedłuża czas oczekiwania na wypłaty

- Najczęstsze rozbieżności to różnice w datach zawarcia umowy, różne kwoty podawane jako kwoty do zwrotu, niewłaściwa pisownia nazwisk z polskimi znakami diaktrytycznymi, zaokrąglanie kwot, błędy w numerach PESEL itd. Zdarzało się również kilkukrotne złożenie tych samych wniosków przez przedsiębiorców turystycznych czy składanie wniosków dotyczących klientów, którzy ostatecznie nie zrezygnowali z realizacji imprezy turystycznej, a także składanie wniosków z konta podróżnego innego niż osoby, która zawarła umowę czy podanie błędnego numeru rachunku do zwrotu" - podał.

Jak wyjaśnił Ziąber, choć wiele tych rozbieżności udaje się wyjaśniać na bieżąco, to mając na uwadze skalę błędów i zakres korekt, które muszą być wykonane, okres weryfikacji w przypadku części wniosków musi zostać przedłużony do czterech miesięcy.


turystyka dworzec free shutt 1200 .jpg
Długi firm z branży turystycznej rosną szybciej niż innych sektorów. Znamy wyniki badaniaDodał, że UFG zaangażował już dodatkowe zasoby i środki, aby dokonać niezbędnej korekty wszystkich rozbieżności, aczkolwiek może okazać się, że w przypadku części wniosków trzeba będzie złożyć je ponowne.

Jak podkreślił rzecznik, Fundusz poinformuje o tym zainteresowanych. A termin czterech miesięcy został wskazany w ustawie regulującej zwrot środków wpłaconych za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. Liczony jest od daty otrzymania przez Fundusz późniejszego z wniosków podróżnego albo organizatora - wskazał.

Fundusz informuje również, że wypłaty z pozostałych wniosków będą odbywać się cały czas, dlatego podróżni powinny sprawdzać stan środków na rachunkach wskazanych do wypłaty. Informacje nt. aktualnych działań i wypłat znajdują się w portalu www.tfg.ufg.pl.

Jak otrzymać zwrot środków za odwołaną imprezę turystyczną

UFG przypomina, że do mechanizmu zwrotu pieniędzy za odwołane wycieczki potrzebne są trzy rzeczy: wniosek podróżnego, wniosek organizatora imprezy oraz wpłacenie przez niego opłaty w wysokości określonej w ustawie.

Dodał, że z powodu trwającej pandemii wnioski należy składać wyłącznie online, po zalogowaniu się na uprzednio założone konto w portalu TFG.

Zwroty możliwe są dla tych, którzy nie odebrali rekompensaty (voucher, przesunięcie terminu wycieczki, inna wycieczka, zwrot gotówki) oraz dla wszystkich rodzajów płatności bezgotówkowych oraz przy wpłacie u agenta gotówką.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bon turystyczny i vouchery. Zobacz, jakie wsparcie otrzymała branża oraz turyści

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:44
O działaniach i decyzjach rządu, a także podejmowanych inicjatywach po koronawirusie, które pozwolą polskiej turystyce przetrwać trudny czas pandemii, mówił w Polskim Radiu 24 przebywający na Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus położył na łopatki hiszpańską turystykę

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:45
Turystyka jest sektorem gospodarczym, który chyba najbardziej ucierpiał na pandemii. Przykładem może być Hiszpania, kraj, który w sezonie letnim w tym roku odwiedziło, jak podsumowuje dziennik "El Pais", o 83 procent mniej turystów niż w ubiegłym roku.
rozwiń zwiń