Siła nabywcza złotówki powoli rośnie, ale mamy duże dysproporcje pomiędzy powiatami

2020-10-23, 08:25

Siła nabywcza złotówki powoli rośnie, ale mamy duże dysproporcje pomiędzy powiatami
Złoty radzi sobie nieźle. Foto: Alina G/Shutterstock.com

Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję – wynika z raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce to 7.143 euro, w Liechtensteinie 64.240 euro, a średnia europejska 13.894 euro.

Zgodnie z raportem średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce w 2020 roku wynosi 7.143 euro wobec 7.589 euro w 2019, czyli nieco więcej (51 proc.) od połowy średniej europejskiej.

"Plasuje to Polskę na dwudziestym ósmym miejscu w europejskim rankingu, co oznacza, pomimo spadku wartości w liczbach bezwzględnych, awans o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku – napisano w raporcie.

Powiązany Artykuł

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Wydatki budżetu osłabiają skutki ekonomiczne pandemii - chronią firmy i pracowników



Dwa końce rankingu

GfK zauważa duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 polskich powiatach. Tylko w 17 z nich siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20 proc. wyższa od średniej krajowej. Natomiast 106 powiatów jest o co najmniej 20 proc. poniżej średniej krajowej. Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca, wynoszącą 12.120 euro, zajmuje Warszawa. Jej mieszkańcy dysponują o niemal 70 proc. większą kwotą pieniędzy na wydatki konsumenckie i oszczędności niż średnio w Polsce.

"Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki, w którym siła nabywcza na mieszkańca wynosi zaledwie 4.721 euro. Odpowiada to prawie 66-proc. średniej dla Polski i 34-proc. średniej europejskiej. Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji przeciętnie niemal 2,6 razy więcej pieniędzy niż mieszkańcy najmniej zamożnego powiatu szydłowieckiego" – podkreślają analitycy.

W tym roku do pierwszej dziesiątki powiatów z największą siłą nabywczą na mieszkańca awansowały Gliwice (9.111 euro), które wyparły Tychy i zajęły dziewiąte miejsce.

26 krajów poniżej średniej

GfK podaje, że w 2020 roku Europejczycy mają do dyspozycji w sumie niemal 9,5 bln euro. Odpowiada to średniej sile nabywczej na mieszkańca wynoszącej 13.894 euro. W tym roku nastąpił nominalny spadek o niemal 5,3 proc. (w porównaniu z ubiegłoroczną zaktualizowaną wartością), który można przypisać głównie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wynikającym z niego skutkom gospodarczym.

"Liechtenstein po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce wśród 42 krajów europejskich z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 64.240 euro. Znacznie przekracza ona wartości dla innych krajów i jest ponad 4,6 razy wyższa od średniej europejskiej. W pierwszej trójce rankingu siły nabywczej, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazły się Szwajcaria i Luksemburg" – czytamy w opracowaniu.

16 krajów uwzględnionych w badaniu ma siłę nabywczą na mieszkańca powyżej przeciętnej, natomiast 26 znajduje się poniżej średniej europejskiej. Ukraina zajmuje ostatnie miejsce z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 1.703 euro.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Polecane

Wróć do strony głównej