X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Siła nabywcza złotówki powoli rośnie, ale mamy duże dysproporcje pomiędzy powiatami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 08:25
Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję – wynika z raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce to 7.143 euro, w Liechtensteinie 64.240 euro, a średnia europejska 13.894 euro.
Złoty radzi sobie nieźle
Złoty radzi sobie nieźleFoto: Alina G/Shutterstock.com

Zgodnie z raportem średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce w 2020 roku wynosi 7.143 euro wobec 7.589 euro w 2019, czyli nieco więcej (51 proc.) od połowy średniej europejskiej.

"Plasuje to Polskę na dwudziestym ósmym miejscu w europejskim rankingu, co oznacza, pomimo spadku wartości w liczbach bezwzględnych, awans o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku – napisano w raporcie.

oszczędzanie kalkulator pieniądze 1200.jpg
Wydatki budżetu osłabiają skutki ekonomiczne pandemii - chronią firmy i pracownikówDwa końce rankingu

GfK zauważa duże różnice w rozkładzie siły nabywczej w 380 polskich powiatach. Tylko w 17 z nich siła nabywcza na mieszkańca jest o co najmniej 20 proc. wyższa od średniej krajowej. Natomiast 106 powiatów jest o co najmniej 20 proc. poniżej średniej krajowej. Pierwsze miejsce, z siłą nabywczą na mieszkańca, wynoszącą 12.120 euro, zajmuje Warszawa. Jej mieszkańcy dysponują o niemal 70 proc. większą kwotą pieniędzy na wydatki konsumenckie i oszczędności niż średnio w Polsce.

"Na drugim końcu rankingu znajduje się powiat szydłowiecki, w którym siła nabywcza na mieszkańca wynosi zaledwie 4.721 euro. Odpowiada to prawie 66-proc. średniej dla Polski i 34-proc. średniej europejskiej. Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji przeciętnie niemal 2,6 razy więcej pieniędzy niż mieszkańcy najmniej zamożnego powiatu szydłowieckiego" – podkreślają analitycy.

W tym roku do pierwszej dziesiątki powiatów z największą siłą nabywczą na mieszkańca awansowały Gliwice (9.111 euro), które wyparły Tychy i zajęły dziewiąte miejsce.

26 krajów poniżej średniej

GfK podaje, że w 2020 roku Europejczycy mają do dyspozycji w sumie niemal 9,5 bln euro. Odpowiada to średniej sile nabywczej na mieszkańca wynoszącej 13.894 euro. W tym roku nastąpił nominalny spadek o niemal 5,3 proc. (w porównaniu z ubiegłoroczną zaktualizowaną wartością), który można przypisać głównie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wynikającym z niego skutkom gospodarczym.

"Liechtenstein po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce wśród 42 krajów europejskich z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 64.240 euro. Znacznie przekracza ona wartości dla innych krajów i jest ponad 4,6 razy wyższa od średniej europejskiej. W pierwszej trójce rankingu siły nabywczej, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazły się Szwajcaria i Luksemburg" – czytamy w opracowaniu.

16 krajów uwzględnionych w badaniu ma siłę nabywczą na mieszkańca powyżej przeciętnej, natomiast 26 znajduje się poniżej średniej europejskiej. Ukraina zajmuje ostatnie miejsce z siłą nabywczą na mieszkańca wynoszącą 1.703 euro.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Czytaj także

Stawki VAT utrzymane na poziomie 23 i 8 proc. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:05
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Ustawa przewiduje m.in. utrzymanie w 2021 r. stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kieszonkowe. Czy dziecko powinno mieć własne pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:08
Czy dziecko powinno dostawać kieszonkowe? A jeśli tak, to od jakiego wieku, w jakiej wysokości i jak często? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort finansów: normalizuje się sytuacja gospodarcza. Znamy dane o deficycie budżetowym

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:51
Po wrześniu br. deficyt budżetu państwa wyniósł 13,8 mld zł - poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski, powołując się na szacunkowe dane MF. Według niego wrzesień był kolejnym miesiącem normalizacji sytuacji gospodarczej po pierwszej fali pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: w strefie euro rośnie zadłużenie. To konsekwencja pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:05
Dług publiczny w krajach strefy euro wzrósł do 95,1 proc. PKB w drugim kwartale tego roku - podał Eurostat. Pod koniec marca wskaźnik ten wynosił 86,3 proc. PKB. 
rozwiń zwiń