X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia zmienia zwyczaje płatnicze Polaków. Unikamy płacenia gotówką

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:11
Pandemia zmienia nasze zwyczaje płatnicze. Z badania "Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2020", zrealizowanego na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że 38 procent z nas znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach.
W Polsce rośnie liczba transakcji dokonywanych kartami płatniczymi.
W Polsce rośnie liczba transakcji dokonywanych kartami płatniczymi.Foto: Pixabay

Jednocześnie  ponad połowa Polaków (54 procent) zauważa, że w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, w których może zapłacić kartą.

Posłuchaj
00:24 zwyczaje 1.mp3 Z badania wynika, że ponad połowa Polaków (54 procent) jest zdania, że w okresie pandemii COVID-19 wzrosła liczba punktów handlowo-usługowych, w których może zapłacić kartą. 38 procent z nas znacznie ograniczyło płacenie gotówką w ostatnich miesiącach. /IAR/.

Obecny tydzień to Tydzień Płatności Bezgotówkowych! Zachęcamy do włączenia się do przygotowanych aktywności🧐A dlaczego #WartoBezgotówkowo?

O tym w krótkim filmie⬇️https://t.co/vxx4QPwlJJ@WIBinstytut @bezgotowkowa @KIR__pl #ZBP @MF_GOV_PL @MRPiT_GOV_PL

Nadal jednak płatności bezgotówkowe są problemem na targowiskach czy bazarach

Jednak, jak zwracają uwagę autorzy badania, nadal dla ponad 60 procent osób problemem jest niedostateczna dostępność płatności bezgotówkowych na targach czy bazarach.


karta kredytowa bankomatowa płatnośc terminal zakupy 1200.jpg
MF chce ograniczyć szarą strefę. Stawia na płatności bezgotówkowe i zachęty dla biznesu


Jak mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, pandemia spowodowała, że polskie społeczeństwo jeszcze bardziej doceniło korzyści, jakie dają płatności bezgotówkowe.

Posłuchaj
00:20 zwyczaje 2.mp3 Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Koalicji na rzecz Rozwoju Płatności Bezgotówkowych i Mikropłatności, powiedział, że płatności bezgotówkowe oznaczają duże korzyści./IAR/.

Aż 83% Polaków pozytywnie ("raczej dobrze" lub "bardzo dobrze") ocenia ogólny dostęp do płatności bezgotówkowych w swoim najbliższym otoczeniu – tak wynika z badania @WIBinstytut "Płatności Bezgotówkowe oczami Polaków 2020" zrealizowanego w ramach #TydzieńPłatnościBezgotówkowych pic.twitter.com/4LUD9apOQT

Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich i przewodniczący Koalicji na rzecz Rozwoju Płatności Bezgotówkowych i Mikropłatności, powiedział, że płatności bezgotówkowe oznaczają duże korzyści.

- One bez wątpienia prowadzą do bezpiecznego obrotu, do upowszechnienia się nowoczesnych instrumentów płatności i sprzyjają także codziennemu życiu Polaków - dodał.

Do piątku - 23 października trwa Tydzień Płatności Bezgotówkowych.

IAR, jk

Czytaj także

Polacy polubili płatności elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:15
Już 60 procent Polaków woli płacić elektronicznie - kartą lub telefonem - niż gotówką. Zmienia się też podejście do tego rodzaju płatności. Zaczynają być traktowane jako coś równie oczywistego, jak dostęp do internetu czy ciepła woda w kranie - takie są wyniki badania preferencji Polaków w tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płatności w czasach epidemii. Visa podnosi limit dla transakcji zbliżeniowych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 07:48
Obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u zostanie podniesiony z 50 zł do 100 zł. Użytkownicy kart Visa mogą kontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają. Koronawirus nie zmienił radykalnie poziomu życia Polaków - oszczędzają, ale starcza im pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:24
Jak wynika z ostatniego badania CBOS, ograniczenia gospodarcze związane z epidemią nie przełożyły się - jak dotąd - wyraźnie na poziom życia Polaków. Wzrosły natomiast nieco obawy o przyszłość.
rozwiń zwiń