X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ważna decyzja UOKiK dla kredytobiorców, którzy wcześniej spłacili pożyczkę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 11:07
UOKiK wydał decyzję wobec 18 firm pożyczkowych dot. rozliczeń przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego: jeśli konsument spłacił kredyt przed terminem, należy mu się zwrot proporcjonalnej części pobranych opłat.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Urząd zachęca do składania reklamacji, będącej podstawą do odzyskania środków pobranych od klientów w ramach opłat i prowizji. Proporcjonalna ich część musi zostać zwrócona konsumentom w przypadku wcześniejszej spłaty produktu finansowego.

bank kredyt free1200.jpg

Oprocentowanie bankowych pożyczek pod lupą Rzecznika Finansowego. Chodzi o minimalne stawki

Bank musi się rozliczyć z wcześniejszej spłaty pożyczki, którą zawarto po 18 grudnia 2011 r.

"W sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki banki i firmy pożyczkowe muszą się uczciwie rozliczyć z wszystkich pobranych opłat i prowizji. Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których wskazywałem, że przy obliczaniu kwoty zwrotu z kosztów pozaodsetkowych właściwa do zastosowania jest metoda liniowa. Jest ona weryfikowalna dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Osoby, które wcześniej spłaciły kredyt lub pożyczkę, zachęcam do składania reklamacji i żądania proporcjonalnego zwrotu opłat i prowizji zgodnie z metodą liniową" – wskazał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

O zwrot części opłat za spłacony wcześniej kredyt konsumencki lub pożyczkę, można ubiegać się, jeśli zawarło się umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, tj. po 18 grudnia 2011 roku. Terminy przedawnienia roszczeń wynoszą 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 r., 6 lat - dla spłat dokonanych po tej dacie.​

uokik 1200 free.jpg
UOKiK: zawyżone stawki za historię spłaty kredytu. Kara finansowa dla Deutsche Banku

Wielkość zwrotu środków wylicza się metodą liniową

Metoda liniowa polega na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty pozaodsetkowe przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.

Klienci mogą odzyskać 1,5 mld zł

Zgodnie z szacunkami UOKiK, konsumenci mogą w sumie odzyskać z banków i firm pożyczkowych około 1,5 miliarda złotych z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego lub pożyczki.

Prezes UOKiK wydał decyzje wobec następujących firm pożyczkowych (w kolejności alfabetycznej: Aasa Polska, Eurocent, Euroexpert, Euro Providus, Everest Finanse, Honesta Finanse, iCredit, Kredyty Partnerskie, Mikrokasa, Optima, Profi Credit Polska, Takto Finanse, Unilink Cash, Vivus Finance, Zaplo oraz Złotówka Duo, Złotówka Bis, Złotówka Three.

 - Wysokie opłaty za zaświadczenia mogły zniechęcać kredytobiorców do dochodzenia swoich praw przed sądami - mówi Tomasz Chróstny, Prezes #UOKiK o decyzji dot. Deutsche Bank Polska. pic.twitter.com/FgPb8x4usZ

Jak podał Urząd, część z nich już wcześniej zaniechała nieprawidłowych rozliczeń, część została do tego zobligowana wskutek decyzji Prezesa Urzędu. W toku są kolejne 4 postępowania z zarzutem naruszania art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim oraz 5 postępowań wyjaśniających.

 

UOKiK, jk

Czytaj także

Banki mają problem. Ich giełdowa wartość zmalała o 40-50 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:01
Polskie banki nadal nie zaczęły odrabiać strat poniesionych w związku z pandemią koronawirusa. Jeśli szybko nie podejmą konkretnych działań, np. nie zaczną łagodzić polityki kredytowej, kryzys w sektorze bankowym jeszcze się pogłębi - poinformowała spółka Kochański & Partners.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne wyjazdy z biurem podróży – co sprawdzić wcześniej, jak reklamować

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 10:00
Wyjazdy z biurami podróży cieszą się bardzo dużą popularnością nie tylko wśród Polaków. Trzeba jednak pamiętać, że warto poświecić trochę czasu przed wykupem wycieczki na dokładne sprawdzenie oferty, po to, aby wrócić z niej zadowolonym i bez kłopotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oprocentowanie bankowych pożyczek pod lupą Rzecznika Finansowego. Chodzi o minimalne stawki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 13:12
Rzecznik Finansowy wystąpił do podmiotów rynku finansowego o wyjaśnienia dotyczące praktyk dotyczących wprowadzania lub podwyższania wysokości minimalnego oprocentowania kredytów lub pożyczek - podało Biuro Rzecznika.
rozwiń zwiń