X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestorzy indywidualni coraz bardziej aktywni na GPW. To dowód na bogacenie się Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 13:51
Rośnie aktywność inwestorów indywidualnych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To – w ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jest oznaką wzrostu stopy oszczędności Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że w pierwszym półroczu 2020 r., w porównaniu z drugim półroczem zeszłego roku, liczba aktywnych rachunków inwestycyjnych na rynku głównym GPW wzrosła o 71,5 proc., z 131 tys. do 225 tys., a udział inwestorów indywidualnych w ogólnej wartości obrotów na głównym parkiecie wzrósł z 11 proc. do 22 proc.

giełda1200.jpg
Giełda już szykuje się na ewentualną drugą falę pandemii

– Oznaką rosnącej stopy oszczędności Polaków jest znaczący wzrost aktywności inwestorów indywidualnych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – podkreślili analitycy PIE.

– Równocześnie w lipcu po raz pierwszy od czasu wybuchu epidemii odsetek Polaków oceniających, że w najbliższych miesiącach uda im się zaoszczędzić pieniądze jest większy niż odsetek tych, którzy nie widzą szans na poczynienie oszczędności – czytamy w analizie.


Eksperci PIE, powołując się na opracowanie wykonane na podstawie danych Eurostatu, zwrócili też uwagę, że odsetek oszczędności Polaków wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 4,7 pkt proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r., co stawia nas powyżej średniej europejskiej. Dodali, że w państwach Unii Europejskiej odsetek ten zwiększył się średnio o 3,5 pkt proc.

Wyraz przezorności obywateli

Wzrost oszczędności Europejczyków to w powszechnej opinii oznaka załamania konsumpcji indywidualnej w dobie pandemii.

– Także wyraz przezorności obywateli w trosce o przyszły stan ich portfeli oraz wynik ograniczonych możliwości konsumpcji – przyznali analitycy, podkreślając, że w większości państw europejskich wzrostowi oszczędności gospodarstw towarzyszył wzrost dochodu brutto – średnio o 2,4 proc. – oraz jednoczesny nieznaczny spadek wydatków konsumpcyjnych – średnio w całej Unii o 1,8 proc.


W Polsce sytuacja przedstawia się inaczej. Według danych Eurostatu, w minionym roku wydatki konsumpcyjne Polaków wzrosły o 4,9 proc., a dochód brutto do dyspozycji o przeszło 10,4 proc.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Giełda Kupiecka początkiem Giełdy Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 05:40
O takich datach zawsze warto pamiętać: 12 maja 1817 roku powstała w Warszawie Giełda Kupiecka, będąca de facto pierwszą zinstytucjonalizowaną Giełda Papierów Wartościowych na ziemiach Polski. Rzecz, która miała miejsce 203 lata temu stała się, z naszego punktu widzenia, przedsięwzięciem ponadczasowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińscy producenci aut elektrycznych szukają pieniędzy na amerykańskiej giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 12:30
Mimo zaostrzającego się konfliktu ekonomicznego na linii USA-Chiny, chińscy producenci aut szukają kapitału na amerykańskich giełdach. Jak informuje agencja Reuters, firma Li Auto - chiński producent pojazdów elektrycznych, zapowiedział pierwszą ofertę publiczną w wysokości do 950 milionów dolarów na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. Do debiutu szykuje się też inny producent elektryków z Chin – startup Xpeng.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giełda już szykuje się na ewentualną drugą falę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 07:24
Rosnące statystyki zachorowań i powrót niektórych obostrzeń to poważne ryzyko, które muszą brać pod uwagę giełdowi inwestorzy. Patrząc na akcje niektórych firm, już widać przygotowania na tzw. drugą falę pandemii - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń