X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: koronawirus nie zmniejszył popytu na mieszkania. Zobacz, jak kształtują się ceny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 14:01
Mimo że przez koronawirusa ceny mieszkań spowolniły, to za przeciętne używane mieszkanie w drugim kwartale trzeba było płacić o 11,7 proc. więcej niż przed rokiem - wskazało HRE Investments za NBP. Dodano, że miesiącach epidemii za mieszkania używane płacono więcej niż na początku roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Analityk HRE Investments Bartosz Turek, komentując dane NBP nt. cen mieszkań w Polsce zwrócił uwagę, że mimo iż wzrosty cen mieszkań spowolniły, to niemałym zaskoczeniem jest to, że za przeciętne używane mieszkanie w drugim kwartale trzeba było płacić o 11,7 proc. więcej niż przed rokiem.

shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Polacy znowu sięgają po kredyty mieszkaniowe: więcej wniosków o pożyczki, rośnie ich wartość

Wskazał, że to uśredniony wynik dla Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia, a zmiany są mierzone tzw. indeksem hedonicznym. Zawiera on korektę uwzględniającą różnice w cechach mieszkań ze względu np. na ich lokalizację, powierzchnię, standard wykończenia.

- Jeśli porównamy ceny transakcyjne pomiędzy kwartałami, to tu także czekać nas będzie zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że w miesiącach epidemii za mieszkania używane płacono więcej niż na początku roku. Średnia cena transakcyjna dla siedmiu miast wzrosła w tym czasie o 2,3 proc. Jest to o tyle zaskakujące, że w tym samym czasie przeciętna cena pojawiająca się w ogłoszeniach o chęci sprzedaży mieszkań była trochę niższa niż na początku roku (o 0,8 proc.) - dodał Turek.

Analityk wskazał jednak, że były dość istotne różnice regionalne. Pomiędzy kwartałami pierwszym i drugim w Warszawie, Trójmieście i Krakowie mieliśmy do czynienia ze stabilizacją cen (wzrosty o 0,7 – 1,4 proc.).

Z kolei w Poznaniu Wrocławiu i Krakowie dane NBP sugerują, że ceny mieszkań używanych wzrosły aż o 4-6 proc. - zauważył. Dodał jednak, że należy jednak pamiętać, że liczby te bank centralny może jeszcze rewidować przy okazji kolejnych publikacji.

Turek dodał, że w przypadku danych dotyczących mieszkań deweloperskich, NBP nie oblicza indeksu hedonicznego. Dostępne są tu informacje z aktów notarialnych, czyli ceny transakcyjne. Metodologia badania jest więc inna. 

- Niemniej z liczb tych wynika, że nowe mieszkania w okresie epidemii były sprzedawane o 6,5 proc. drożej niż przed rokiem i o 1,4 proc. taniej niż na początku bieżącego roku - wskazał.

budowa deweloper 663 glowimages.jpg
Raport: pandemia koronawirusa nie wpływa na ceny mieszkań, ale banki podnoszą wymagania

Analityk wyjaśnił, że to, że w przypadku mieszkań nowych mamy do czynienia z mniej dynamicznymi zmianami niż na rynku lokali z drugiej ręki nie powinno dziwić – było tak i przed epidemią.

- Kupujących może za to cieszyć kosmetyczny spadek przeciętnej ceny transakcyjnej nowych lokali w dużych miastach. Problem w tym, że nie ma pewności, na ile wynika on z faktu, że deweloperzy faktycznie obniżyli ceny, a na ile z tego, że do oferty nie wprowadzano nowych lokali, czy z tego, że część kupujących mieszkania spłoszonych niepewną sytuacją wycofywała się z wcześniej podpisywanych umów - zauważył Turek.

Analityk HRE Investments Bartosz Turek przestrzegł, że do przedstawionych danych należy podchodzić z rezerwą. - Przede wszystkim mamy do czynienia z pierwszymi epidemicznymi informacjami. Zanim będziemy mogli mówić z całą stanowczością o jakichś trendach, trzeba będzie poczekać na kolejne publikacje. Do tego omawiany okres - niepełny drugi kwartał kalendarzowy - bez wątpienia charakteryzował się mniejszą liczbą zawieranych transakcji, co daje nam zupełnie inną bazę porównawczą" - zaznaczył.

mieszkanie1200.jpg
Ekspert: koronawirus nie wywołał gwałtownego spadku cen za wynajem mieszkań

Według eksperta, w kolejnych miesiącach ceny mieszkań powinny się stabilizować. Dodał, że pewne przeceny na rynku mogą się zdarzyć, jeśli górę weźmie kryzys, a koronawirus zostanie z nami na dłużej, przez co banki powstrzymają się z akcją kredytową.

Analityk przyznał jednak, że nie jest wykluczony zgoła inny scenariusz, w którym górę weźmie stymulacja fiskalna i monetarna.

- Najważniejsze wydają się decyzje o cięciu stóp procentowych. To przez nie spadło oprocentowanie złotowych kredytów mieszkaniowych, lokaty bankowe są niemal nieoprocentowane, a większość obligacji skarbowych nie chroni przed inflacją.

Każdy z tych elementów stymuluje popyt na nieruchomości – teraz szczególnie ze strony inwestorów, którzy mogą szukać bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności i ochrony przed inflacją - podsumował.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: koronawirus nie wywołał gwałtownego spadku cen za wynajem mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 16:35
Odpływ imigrantów zarobkowych oraz zalew rynku poprzez mieszkania wynajmowane na doby nie doprowadziły ani do gwałtownych spadków opłat za wynajem, ani do tego, że mieszkania stoją puste – wynika z danych zebranych przez analityków HRE Investments.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka odzyskuje oddech: rośnie handel, produkcja i ilość budowanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:38
Czerwcowe dane GUS wskazują na odbicie w gospodarce. Mimo że nadal są one trochę gorsze niż przed rokiem, to w stosunku do maja wyraźnie rosną: sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa oraz liczba oddanych mieszkań i rozpoczętych budów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: pandemia koronawirusa nie wpływa na ceny mieszkań, ale banki podnoszą wymagania

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 15:01
Polacy mimo pandemii nadal inwestują w nieruchomości - wynika z kwartalnego raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance II kw. 2020. Wskazano, że banki zwiększyły wymagany wkład własny do nawet 30 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znowu sięgają po kredyty mieszkaniowe: więcej wniosków o pożyczki, rośnie ich wartość

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 12:11
Rynek kredytów mieszkaniowych zaczyna powoli odbijać po szoku wywołanym strachem przed skutkami koronawirusa. Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, w lipcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,75 tys. klientów, - to co prawda jeszcze o 6,4 proc. mniej niż przed rokiem, ale o 7,3 proc. więcej niż w czerwcu i aż o 39,3 proc. niż w kwietniu.
rozwiń zwiń