X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ożywienie w kredytach mieszkaniowych. Ekspert: jesień będzie decydująca

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 17:28
W lipcu liczba składanych wniosków o kredyt mieszkaniowy była mniejsza niż przed rokiem, ale o 7,3 proc. większa niż w czerwcu br. i aż o 39,3 proc. większa niż w kwietniu - wskazują w analizie eksperci Trinity Finance, odnosząc się do danych Biura Informacji Kredytowej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Według danych BIK w lipcu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,75 tys. klientów, podczas gdy rok wcześniej było to 41,39 tys. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 286,2 tys. zł i była o 3 proc. wyższa niż w lipcu 2019 r. W zestawieniu do lutego 2020 r. średnia kwota kredytu spadła o 2 proc.

shutterstock_mieszkanie dom klucz drzwi 1200.jpg
Wraca popyt na kredyty. Mniejsza niepewność i niskie stopy sprzyjają zaciąganiu zobowiązań

Jak napisano w analizie, lipcowe dane BIK wyraźnie pokazują utrzymującą się w kolejnym już miesiącu niższą liczbę składanych wniosków w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

- Pocieszająca jest jednak dynamika odbudowy indeksu z -24,6 proc. w maju 2020 r., poprzez -6,7 proc., w czerwcu aż do obecnych -3,5 proc w lipcu. O ile uzyskanie poziomu porównywalnego z poprzednim rokiem wydaje się więc być w zasięgu, o tyle bardzo daleko jeszcze do poziomu sprzed pandemii, czyli rekordowych +27,7 proc. w lutym 2020 r. - wskazuje ekspert Trinity Finance Kinga Burcan. Zwraca też uwagę, że wzrasta kwota wnioskowanych kredytów: w lipcu 2020 była o 3 proc. większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

mieszkanie east news 1200.jpg
Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów. Zobacz, kiedy mogą złagodzić wymagania

Jej zdaniem, jesień będzie decydująca dla oceny kondycji rynku kredytów mieszkaniowych. - Po pierwsze, nie wiemy, czy pojawi się druga faza pandemii i związane z tym kolejne wyhamowanie w gospodarce.

Po drugie, część klientów wciąż czeka na jesień, wstrzymując się z decyzją o zakupie mieszkania, wyraźnie licząc na spadek cen w nieruchomościach - zaznaczyła Burcan.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wraca popyt na kredyty. Mniejsza niepewność i niskie stopy sprzyjają zaciąganiu zobowiązań

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 08:43
Klienci znów ruszyli do banków po pieniądze. Kuszą niskie stopy procentowe, a widmo kryzysu nie wydaje się już tak straszne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenia po wcześniejszej spłacie kredytu pod lupą UOKiK. Ma być przejrzyście i sprawiedliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 11:57
Dzięki tym działaniom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów klienci instytucji finansowych mogą odzyskać dużo pieniędzy. Już w 2016 r. UOKiK wydał stanowisko, zgodnie z którym instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Rok temu interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i tym samym dostarczył jasną wykładnię, jak należy interpretować przepisy krajowe w tym zakresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochyła ścieżka. Pandemia wyhamowała rynek kredytów i pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:15
Sprzedaż wszystkich produktów kredytowych w pierwszym półroczu 2020 r. odnotowała ujemne odczyty. Ożywienie na rynku kredytów w dużym stopniu zależeć będzie od polityki kredytowej banków - poinformowało Biuro BIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów. Zobacz, kiedy mogą złagodzić wymagania

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 15:03
Banki przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej i niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - informuje Narodowy Bank Polski w raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym w III kw. br.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosztowne kredyty. UOKiK bierze pod lupę oprocentowanie pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 14:15
Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych np. o WIBOR, ale niektóre banki obniżają je tylko do określonego w umowie poziomu - wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń