X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pracodawca nie dał ci druku PIT? I tak musisz się rozliczyć z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 08:56
PIT-11 to dokument, który każdy pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi do końca lutego. Stanowi on podsumowanie roku podatkowego, na podstawie którego osoba zatrudniona rozlicza się z urzędem skarbowym. Zdarza się jednak, że pracodawca z różnych względów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, co nie zwalnia podatnika z konieczności rozliczenia do końca kwietnia dochodów za miniony rok.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock
  • Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi formularz PIT-11, ale jeśli tego nie zrobi, to nie zwalnia to pracownika z konieczności rozliczenia się z fiskusem
  • PIT-11 powinien do pracowników dotrzeć do końca lutego, za opóźnienia i zaniechania w tej kwestii firmom grożą kary

Brak PIT-11 od pracodawcy ostatniego dnia lutego nie jest jeszcze powodem do paniki. Kilka dni opóźnienia może bowiem wynikać z faktu, że dokument został wysłany pocztą. Nie warto jednak czekać zbyt długo i najlepiej zapytać pracodawcy wprost, co jest przyczyną opóźnienia. Pamiętać bowiem trzeba, że nawet jeśli pracodawca nie wystawi dokumentu (w terminie albo wcale), nie zwalnia to pracownika od złożenia rozliczenia rocznego w urzędzie skarbowym.

W tym miejscu pojawia się jednak pytanie, skąd pracownik ma pozyskać dane? W takiej sytuacji można na przykład złożyć deklarację z szacunkowymi kwotami i później dokonać korekty zeznania, informując fiskus, że powodem złożenia drugiej deklaracji jest przekazanie informacji PIT-11 po terminie. Najważniejsze bowiem z punktu widzenia obowiązku podatnika jest terminowe rozliczenie podatku. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ponieważ do końca nie będzie wiadomo, czy nawet po 30 kwietnia uda się wyegzekwować PIT-11 od pracodawcy.


shutterstock_laptop-1200.jpg
Rozliczenie z fiskusem. Jak przekazać 1 procent podatku?

Podatnik ma także prawo zwrócić się do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia. Urząd ma obowiązek je wydać, jeżeli może o­no potwierdzić fakty albo stan prawny, wynikający z prowadzonych przez urząd ewidencji. Warto w tym momencie powiadomić o niedostarczeniu dokumentu PIT-11 w terminie, co z dużą dozą prawdopodobieństwa pociągnie za sobą kontrolę u płatnika. Wówczas – za niedopełnienie obowiązków – podlega on karze grzywny.

Jeśli jednak pracodawca rzetelnie odprowadzał podatki i na bieżąco dostarczał do urzędu skarbowego niezbędne dokumenty, a z jakiegoś powodu PIT-11 do podatnika nie dotarł, to wszystkie konieczne do rozliczenia informacje zostaną przygotowane przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT. Dostęp do rozliczenia podatnik otrzyma na Portalu Podatkowym, gdzie może dokonać w nim zmian, rozliczyć ulgi, przekazać 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego, a następnie zaakceptować bądź odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie.

 

Przede wszystkim pamiętać trzeba, że jeśli nie złożymy rocznego rozliczenia podatku tylko z tego powodu, że nie dotarł do nas PIT-11, możemy liczyć się z odpowiedzialnością nie tylko za niezapłacenie podatku, ale również za niezłożenie deklaracji podatkowej. Zgodnie bowiem z przepisami to na podatniku, a więc pracowniku, ciąży obowiązek rocznego rozliczenia podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zakład pracy dokonuje rocznego rozliczenia za pracownika. Jednak także wówczas warto zainteresować się, czy właściwa deklaracja trafiła do urzędu w terminie.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/pit.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niedopłatę podatku warto rozliczyć w terminie. Odsetki mogą zaboleć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:10
W rozliczeniu rocznym PIT często pojawia się niedopłata podatku. Może brać się z różnych przyczyn i nie jest problemem, jeśli należną kwotę wpłacimy do urzędu skarbowego we właściwym terminie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie z fiskusem. Jak przekazać 1 procent podatku?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 08:32
Jest już ponad milion deklaracji podatkowych za 2019 rok złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Od nieco ponad tygodnia Polacy ponownie mogą się rozliczać z urzędem skarbowym za pomocą specjalnej strony internetowej. Okazuje się też, że coraz chętniej wspierają też organizacje pożytku publicznego, przekazując im 1 procent podatku.
rozwiń zwiń