X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy Trybunał Sprawiedliwości UE pomoże frankowiczom?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 18:18
Frank szwajcarski jest najdroższy od 2,5 roku. Tymczasem, osoby posiadające kredyty frankowe z niecierpliwością oczekują na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który może otworzyć im drogę do unieważnienia umów i przewalutowania zobowiązań.
Audio
  • Czy Trybunał Sprawiedliwości UE pomoże frankowiczom i jaki wpływ na umowy frankowe będzie miał jego wyrok, wyjaśnia w radiowej jedynce mec. Barbara Garlacz./Błażej Prośniewski/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Już niebawem TSUE ma się wypowiedzieć w sprawie niedozwolonych klauzul kredytów frankowych i wszystko wskazuje na to, że będzie to pozytywna dla frankowiczów wypowiedź, gdyż po ich stronie stanął Rzecznik Generalny Trybunału.

Co taka sytuacja będzie oznaczać dla frankowiczów, mówi gość radiowej Jedynki, mec. Barbara Garlacz

Orzeczenia Trybunału są wiążące dla sądów krajowych

Jak podkreśla, orzeczenie Trybunału jest wiążące dla sądów krajowych, zawarte umowy nie będą co prawda unieważnione z automatu, ale sądy krajowe będą musiały stosować się do tego orzeczenia.

Sądy mogą unieważnić umowy, albo uznają, że obowiązują, ale bez mechanizmu indeksacji

− I jeśli Trybunał uzna, że nie można tych umów uzupełniać kursem średnim czy rynkowym, to sądy mają dwa rozwiązania – albo uznają, że cały mechanizm indeksacji jest nieuczciwy i prowadzi to do nieważności umowy, i takie orzeczenia już są, albo uznają, że umowa może być wykonana bez tego mechanizmu indeksacji. I będzie o kredyt w złotych, oparty o stawkę LIBOR – wyjaśnia mecenas Garlacz.

Tyle, że zdaniem mecenas, nie może być tak, że decyzja będzie zależała tylko od orzekających sędziów, ale w świetle ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego, należy uznać, że jeśli indeksacja określa świadczenie główne, to w takiej sytuacji umowa dotycząca świadczenia, nie nadaje się do wykonania.

Sąd będzie musiał wziąć pod uwagę interes konsumenta

− W związku z tym należałoby przyjąć taką linię orzeczniczą, że te umowy są, bez świadczenia nieważne, ale żeby orzec tę nieważność, to zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, sąd krajowy musi uzyskać zgodę konsumenta. Czyli ten w swoim pozwie, czy w toku postepowania musi wyrazić, że ma interes w stwierdzeniu nieważności. I dopiero wtedy będzie następowało to rozróżnienie linii orzeczniczej.

− To powinno zależeć od interesu konsumenta, a nie od tego jakie poglądy ma poszczególny skład sędziowski – wyjaśniała mecenas Garlacz.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną raty kredytów frankowych: winne wysoki LIBOR i kurs szwajcarskiej waluty

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 11:01
Frankowicze znów pod presją – po czterech latach od tak zwanego czarnego czwartku, czyli silnego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, raty kredytów w tej walucie znów są wysokie. Winny jest między innymi wskaźnik LIBOR, od którego zależy oprocentowanie kredytów. Kredytobiorcom nie sprzyja także wysoki kurs franka szwajcarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:18
- Mamy już postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki dochodzą w Polsce roszczeń na podstawie nakazu zapłaty, który jest sprzeczny z dyrektywą unijną. Mimo to, banki nadal je wydają, a część sędziów je akceptuje. W tym tygodniu złożymy skargi na tych sędziów - powiedział w radiowej "Jedynce" prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W jaki sposób frankowicze mogą dochodzić swoich praw?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 15:05
Gdzie i w jaki sposób osoby, które posiadają tzw. kredyty frankowe mogą szukać pomocy? Jakie przepisy pomogą w dochodzeniu praw? O tych kwestiach, a także na temat proponowanych zmian w tzw. ustawie frankowej, mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Lach, reprezentujący frankowiczów przed sądami.
rozwiń zwiń