X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT 2018: 16 mln deklaracji złożonych przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 11:02
W rozliczeniu podatkowym za 2018 rok złożono rekordową liczbę PIT-ów przez internet - około 16 mln, o prawie 5 mln więcej niż w zeszłym roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
W rozliczeniu podatkowym za 2018 r. złożono rekordową liczbę PIT-ów przez internet - około 16 milionów, o prawie 5 milionów więcej, niż w zeszłym roku.
W rozliczeniu podatkowym za 2018 r. złożono rekordową liczbę PIT-ów przez internet - około 16 milionów, o prawie 5 milionów więcej, niż w zeszłym roku.Foto: pixabay

To nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji - około 16 mln. Rok wcześniej było to prawie 11,4 mln.

Zdaniem resortu finansów tak dobry wynik to zasługa nowej usługi – Twój e-PIT, którą MF po raz pierwszy uruchomiło w tym roku. Przy jej pomocy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38.

Ministerstwo zastrzega jednak, że ostateczne dane będą znane za mniej więcej dwa tygodnie, ponieważ deklaracje złożone w ostatnich dniach kwietnia w formie papierowej mogły jeszcze nie dotrzeć do urzędów skarbowych. Samodzielnie wypełnione zeznania mają pierwszeństwo nad deklaracją automatycznie zaakceptowaną w usłudze Twój e-PIT. Trzeba więc poczekać, aż wszystkie wysłane dokumenty dotrą do urzędów skarbowych.

16 mln elektronicznych deklaracji

- W tym roku nasze systemy przyjęły około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT. To absolutny rekord, o prawie 5 mln więcej niż w ubiegłym roku (wzrost o 40 proc.). Cieszę się, że Polacy tak chętnie rozliczają się elektronicznie. Jeszcze bardziej cieszy mnie jednak tak duże zainteresowanie nową usługą Twój e-PIT, za pośrednictwem której zostało złożonych prawie 7 mln deklaracji. Wyniki te jednoznacznie pokazują, że przygotowaliśmy prostą, przyjazną i przejrzystą usługę - powiedziała cytowana w komunikacie minister finansów Teresa Czerwińska.

Twój e-PIT wystartował 15 lutego

Ministerstwo przypomina, że w tym roku akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2019 roku, tj. od startu usługi Twój e-PIT. Według MF skorzystanie z niej pozwoliło podatnikom zaoszczędzić czas, zagwarantowało bezpieczeństwo i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika e-PIT został uznany za złożony). Skorzystanie z Twojego e-PIT-u pozwoliło też na szybszy zwrot podatku - 45 dni, zamiast trzech miesięcy.

Dodano, że w ramach kampanii fiskus przygotował jeszcze inne udogodnienia dla podatników, aby wesprzeć ich przy składaniu rocznych zeznań. Wskazano, że 75 punktów w galeriach handlowych odwiedziło blisko 7 tys. podatników; uruchomiona została strona Podatki.gov.pl, na której znalazły się m.in. Twój e-PIT, formularze, broszury, instrukcje i wszystkie informacje potrzebne do złożenia deklaracji.

Poza tym infolinię Krajowej Informacji Skarbowej rozbudowano o nową opcję - po wybraniu nr 6 następowało połączenie z konsultantem, który odpowiadał na pytania dotyczące Twojego e-PIT-u, w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego.

"Osoby, które nie mają internetu w domu albo nie wiedziały, jak korzystać z usługi Twój e-PIT, mogły przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla nich przygotowano" - napisano.

Ministerstwo podkreśla, że od 2020 roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: PIT 2018 podatki internet

Czytaj także

PIT2018: co się stanie, gdy nie złożyłeś zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 12:15
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT – fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi złożyć czynny żal.
rozwiń zwiń