X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT2018: co się stanie, gdy nie złożyłeś zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 12:15
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT – fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi złożyć czynny żal.
Sejm poparł rządową ustawę dotyczącą zerowego PIT-u dla pracujących do 26. roku życia
Sejm poparł rządową ustawę dotyczącą zerowego PIT-u dla pracujących do 26. roku życiaFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock

Od tego roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 i/lub PIT-38 nie muszą się martwić, że pomylą się w rozliczeniu lub zapomną je złożyć. Administracja skarbowa przygotowała dla nich deklarację w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Na stronie podatki.gov.pl, po zalogowaniu, podatnik mógł sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie, jeśli chciał np. skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg, czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Zaakceptowanie zeznania oznacza jego złożenie.

Gdy nie skorzystaliśmy z usługi Twój e-PIT – zaznanie zostało uznane za złożone

Jeżeli podatnik nie skorzysta z usługi Twój e-PIT i nie wyśle zeznania, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty".

Po terminie nadal mamy dostęp do usługi Twój e-PIT

Jednocześnie nadal będzie mieć dostęp do usługi, gdzie, po zalogowaniu, będzie mógł np. zobaczyć swój PIT, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Podatnicy, którzy rozliczają się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT od przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

Kiedy korekta zeznania

Jeśli podatnik nie zajrzał do przygotowanego rozliczenia, a chciałby w nim coś poprawić lub uzupełnić, może w usłudze Twój e-PIT złożyć korektę deklaracji. Może to zrobić także wtedy, gdy rozliczył się w innej formie (elektronicznie lub papierowo), ale zauważył swój błąd lub niedopatrzenie i chciałby go poprawić. W tej sytuacji ma do wyboru: złożyć korektę w takiej samej formie jak zeznanie albo skorzystać z korekty w usłudze Twój e-PIT.

Korekta w usłudze Twój e-PIT najprostsza

Korekta to najprostszy sposób aby naprawić zauważony w złożonym wcześniej zeznaniu błąd.

W usłudze Twój e-PIT wystarczy po zalogowaniu wybrać opcję „Złóż korektę” i poprawić błędne informacje.

Jeśli korekta jest składana papierowo lub elektronicznie, podatnik wypełnia jeszcze raz druk PIT-37 i zaznacza korektę deklaracji w pozycji “cel złożenia zeznania” oraz wprowadza poprawki. Tak wypełniony formularz składa w urzędzie skarbowym, wysyła pocztą lub przez internet.

Warto postarać się o potwierdzenie złożenia korekty - w usłudze Twój e-PIT lub dla zeznań przesłanych elektronicznie, formą potwierdzenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Złożenie korekty spowoduje zmianę treści wcześniej przesłanego formularza i będzie traktowane przez urząd skarbowy jako prawidłowe zeznanie, natomiast wcześniejsze nie będzie brane pod uwagę.

Jeśli korekta zeznania trafiła do urzędu skarbowego do 30 kwietnia i w tym terminie zostaną uregulowane ewentualne należności podatkowe, nie powstanie zaległość podatkowa i nie będzie trzeba płacić odsetek od takiej zaległości.

Niezłożenie zeznania w terminie – trzeba wyrazić „czynny żal”

Podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi zawiadomić o tym urząd skarbowy i wyrazić czynny żal.

Ważne aby to zrobił jak najszybciej. Żeby czynny żal był skuteczny, musi zostać złożony zanim naczelnik urzędu skarbowego rozpocznie postępowanie w tej sprawie. W innym przypadku złożenie czynnego żalu nie uchroni od konsekwencji.

Czynny żal to pismo o niedopełnieniu obowiązku podatkowego. Zawiera także wyjaśnienie okoliczności niezłożenia na czas deklaracji PIT.

W przypadku spóźnienia w dostarczeniu deklaracji PIT należy czynny żal złożyć wraz z właściwą formie opodatkowania deklaracją PIT, a także uiścić wszelkie należności wobec urzędu skarbowego.

Spóźniony podatnik, który w wyniku rozliczenia podatkowego może spodziewać się zwrotu podatku, nie powinien obawiać się o jego niewypłacenie. Należy jednak pamiętać, że im później zostanie złożone zeznanie PIT, tym później pieniądze zostaną zwrócone.

Spóźniony PIT – jakie konsekwencje i kary

Jeśli nie dostarczymy zeznania na czas, należy liczyć się z konsekwencjami. Przede wszystkim wobec podatnika, który spóźnił się z rozliczeniem PIT, może zostać wszczęte postępowanie skarbowe dotyczące wykroczenia lub przestępstwa podatkowego. Będzie się ono wiązało z karą pieniężną.

O wykroczeniu skarbowym jest mowa, gdy podatnik jest winny urzędowi skarbowemu kwotę mniejszą niż pięciokrotność najniższej płacy krajowej. Wtedy też fiskus osobiście zajmuje się postępowaniem i ustala karę.

 Mandat za spóźnione złożenie PIT wyniesie od dziesiątej części po dwukrotność aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia.

Należności opiewające na wyższe wartości będą traktowane przez skarbówkę jako przestępstwo podatkowe, a sprawa trafi do sądu. Wtedy wyższa będzie także grzywna. Wyniesie bowiem nawet dwudziestokrotność minimalnej pensji.

Kolejne koszty wynikające ze spóźnionego rozliczenia PIT to odsetki za zwłokę, których wysokość wynosi 8 proc. (4 proc. dla stawki obniżonej) od należnych zaległości.

Błędnie wypełniony spóźniony PIT można korygować. Poprawiony formularz wraz z uzasadnieniem dokonania korekty należy złożyć w ciągu pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym należało opłacić podatek.

Przydatne informacje na temat rozliczenia, w tym aktualne komunikaty, dokumenty, formularze, broszury czy przewodniki znajdują się na stronach www Ministerstwa Finansów, izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych. Na stronie podatki.gov.pl znajdują się również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

NRG, Ministerstwo Finansów, jk

Czytaj także

Jak bezpiecznie przekazać 1 proc. podatku przez e-pit?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:10
W tym roku duża część podatników może już rozliczać się z fiskusem na platformie e-pity, co znakomicie ułatwia im życie. Z drugiej strony w takim wypadku należy baczniejszą uwagę zwracać na przekazywanie jednego procenta na organizacje pożytku publicznego. Resort finansów ostrzega też przed fałszywymi stronami do składania e-pitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2018: kiedy emeryta lub rencistę rozlicza ZUS lub KRUS?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:05
Już niespełna miesiąc pozostał na rozliczenie z urzędem skarbowym. Za emeryta i rencistę robi to ZUS lub KRUS. Tyle, że nie zawsze.
rozwiń zwiń